HomeHistoriaWystawa „Żydzi w Wojsku Polskim” w grodzieńskiej synagodze

Wystawa „Żydzi w Wojsku Polskim” w grodzieńskiej synagodze

Od 1 września 2017 r. w głównej sali Wielkiej Synagogi Grodna prezentowana jest wystawa „Żydzi w wojsku polskim”. Otwarcia wystawy dokonał konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek.

Na otwarciu wystawy przemawia Jarosław Książek, konsul generalny RP w Grodnie

Na wystawę złożyło się ponad dziesięć plakatów, na których prezentowane są tekstowe (w językach polskim i rosyjskim) i fotograficzne informacje, opowiadające o żołnierzach żydowskiego pochodzenia, walczących w polskich powstaniach narodowych oraz bitwach, stoczonych przez Wojsko Polskie w XIX i XX stuleciach.

Ekspozycję na potrzeby wystawy jej organizatorom z synagogi-muzeum w Grodnie użyczył Konsulat Generalny RP w Grodnie oraz białoruskie przedstawicielstwo Stowarzyszenia Żydowsko-Chrześcijańskiego Dialogu „Shomer- International”.

Afisz wernisażu wystawy „Żydzi w wojsku polskim”

O znaczeniu wystawy opowiedział rozgłośni Radio Racyja konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek:

To niezwykle ważna wystawa. Była prezentowana już wcześniej w Iwiu. A teraz – 1 września – w rocznicę agresji Niemiec przeciwko Polsce, chcieliśmy pokazać ją w wyjątkowym miejscu, właśnie tutaj w miejscu, które mocno ucierpiało w czasie II wojny światowej. Cieszę się, że dzięki gościnności synagogi-muzeum w Grodnie to się nam udało. Myślę, że prezentacja tej wystawy przybliży ten tragiczny fragment historii mieszkańcom Grodna, nie tylko tym, którzy mają żydowskie bądź polskie korzenie. Bardzo ważne jest zachowanie pamięci o tym, kiedy wybuchła wojna, pamiętać, że to 1 września był tym momentem, który pod względem tragicznych przeżyć jednoczy żydowski, polski i inne narody. 1 września zaczął się dramat Polaków, obywateli II Rzeczypospolitej.

Przemawia Borys Kwiatkowski, lider społeczności żydowskiej Grodna

Według lidera wspólnoty żydowskiej Grodna Borysa Kwiatkowskiego, służba Żydów w Wojsku Polskim zawierała specyficzne aspekty:

– Żydzi, żyjący wedle własnych tradycji i zwyczajów, w czasie służby w Wojsku Polskim oczekiwali spełnienia określonych warunków: dotyczyło to zarówno koszernego jedzenia, jak i, na przykład, przestrzegania szabatu. Trzeba zaznaczyć, że W Wojsku Polskim w miarę możliwości wymogi te były spełniane. Był także rabin, pomagający młodym żydowskim żołnierzom, zachować wewnętrzny spokój i duchową równowagę w otoczeniu, które nie było żydowskim.

Jarosław Książek i Borys Kwiatkowski oddają hołd poległym żołnierzom i ofiarom wojen

Wernisaż wystawy „Żydzi w Wojsku Polskim” w grodzieńskiej synagodze zgromadził oprócz przedstawicieli wspólnoty żydowskiej Grodna wielu młodych grodnian – uczniów szkół, którzy przyszli na wystawę ze swoimi nauczycielami.

Wystawa „Żydzi w Wojsku Polskim” w synagodze będzie otwarta dla zwiedzających do 25 września.

Znadniemna.pl na podstawie Radio Racyja, zdjęcia Jewishbialystok.pl

Najnowsze komentarze

  • Wystawa o Żydach polskich spowodowała duże zainteresowanie zarówno wśród Polaków, jak i wśród Żydów z Grodna i gości miasta i jest czynna do 25 września od godz. 10.00 do 17.00. Zapraszamy do synagogi w Grodnie !

  • Szanowni Państwo,
    jesteśmy dumni i szczęśliwi że wystawa, której byliśmy inicjatorami cieszy się tak dużym zainteresowaniem oraz dziękujemy za zorganizowanie wystawy w Grodnie. Bardzo żałujemy, że nie mogliśmy być z Państwem ale nie zostaliśmy o tym poinformowani a dowiedzieliśmy się po fakcie.

    Oto nasza strona

    https://www.facebook.com/komitet.hadar/?ref=aymt_homepage_panel

  • Ja myslę że wszystkich bardziej by zainteresowała wystawa „żydzi w sowieckim wojsku oraz ich działania zmierzające do wyeliminowania polskiej inteligencji”

Skomentuj

Skip to content