HomeSportJutro startują XVIII Światowe Letnie Igrzyska Polonijne Toruń 2017!

Jutro startują XVIII Światowe Letnie Igrzyska Polonijne Toruń 2017!

Od soboty 29 lipca do 6 sierpnia br. trwać będą XVIII Światowe Letnie Igrzyska Polonijne Toruń 2017.

Na miejskich obiektach sportowych rywalizować będzie około tysiąca uczestników z 33 krajów świata, m.in. z odległej Australii, Singapuru czy RPA. Tytułu najmocniejszej na świecie polskiej reprezentacji sportowej zza granicy bronić będą Polacy z Białorusi. Igrzyska odbędą się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Organizatorami igrzysk są: Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Miasto Toruń. Natomiast mecenat sprawują: Senat Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Dla startujących w 25 konkurencjach przygotowano 3300 medali, złotych, srebrnych i brązowych za indywidualne sukcesy. Z kolei ponad 40 statuetek toruńskich aniołów, trafi do najlepszych zespołów w zmaganiach drużynowych. Ponadto medaliści i kapitanowie trzech czołowych drużyn w każdej z dyscyplin otrzymają specjalne dyplomy. Zmagania sportowe na arenach Torunia będą odbywały się zawsze w pierwszej części dnia (do godz. 15.00), natomiast popołudnia i wieczory zostały przeznaczone na udział w dekoracjach medalowych oraz licznych imprezach towarzyszących.

Zasady rywalizacji sportowej określone są w regulaminie igrzysk dostępnym na witrynie imprezy. Przyjęto następujące grupy wiekowe: dzieci do lat 12, młodzież od 13 do 16 lat oraz dorośli. Ta ostatnia grupa jest podzielona na kategorie: 17- 20 lat, 21-35 lat,36 – 45 lat, 46-55 lat, 56-65 lat, 66-70 lat, oldboy – powyżej 71 lat.

Sędzią głównym igrzysk jest Mariusz Kopański. Oprócz rywalizacji sportowej niezwykle ważnym celem tego wydarzenia jest integracja środowisk polonijnych. W zawodach wezmą udział Polacy, którzy w różnych falach emigracji osiedlili się poza granicami Polski, ale także potomkowie naszych rodaków, którzy zobaczą Polskę po raz pierwszy. Dlatego tak ważne jest dobre przyjęcie w Toruniu uczestników igrzysk i stworzenie im jak najlepszych warunków rywalizacji oraz poznawania miasta, kraju.

Uroczyste otwarcie Igrzysk nastąpi w sobotę 29 lipca o godz.20.30 w Arenie Toruń przy ul. Bema. Po oficjalnej części najważniejszym akcentem rozrywkowym otwarcia będzie koncert zespołu „Feel”. Wstęp wolny, także dla mieszkańców Torunia.

Ceremonia zakończenia imprezy odbędzie się w sobotę 5 sierpnia w Fosie Zamkowej. Wtedy zostanie podana klasyfikacja medalowa, wręczony Puchar Fair Play oraz nagrody dla najmłodszego i najstarszego uczestnika igrzysk. Ceremonię uświetni światowa premiera wodnego musicalu 3D „Romeo i Julia”, z muzyką Janusza Stokłosy, w reżyserii Janusza Józefowicza, z udziałem Nataszy Urbańskiej.

Warto wiedzieć…

…że Igrzyska to ok. 1000 startujących zawodników z 33 krajów, 25 konkurencji, 13 obiektów, 5 hoteli, 12 autobusów dowożących uczestników, 22 koordynatorów dyscyplin, ponad 3 tys. medali …że w turnieju golfa wystąpi szermierz Bartosz Piasecki, wicemistrz olimpijski z Londynu. Piasecki reprezentuje Norwegię, a w golfa zaczął grać po zakończeniu kariery sportowej w 2016.

…że oprócz zmagań sportowych oraz wielu imprez kulturalnych i towarzyszących adresowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych, w trakcie igrzysk zaplanowana jest także msza święta w intencji Polonii (w niedzielę 30 lipca), czy też uczczenie rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
…że w trakcie Igrzysk do dyspozycji mediów będzie Biuro Prasowe wspomagające w szerokim zakresie pracę dziennikarzy. Każdego dnia popołudniu (ok. godz. 17.00) redakcje otrzymają kompletne informacje podsumowujące dzień.

Poza tym wszelkie dane o przebiegu igrzysk: wyniki, zdjęcia, reportaże będą znajdować się na witrynach: www.igrzyskaletnie.wspolnotapolska.org.pl ; www.um.torun.pl.
Sukcesy Polaków z Białorusi będzie uważnie śledzić i opisywać portal Znadniemna.pl.

Znadniemna.pl na podstawie materiałów prasowych, rozpowszechnionych przez organizatorów Igrzysk

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content