HomeReligiaIkony Świętych Niepodzielonego Kościoła w cerkwi na Kołoży

Ikony Świętych Niepodzielonego Kościoła w cerkwi na Kołoży

Wystawa współczesnych ikon pt. „Święci Pańscy Męczennicy i Wyznawcy Niepodzielonego Kościoła” została otwarta dzisiaj w świątyni prawosławnej na Kołoży. Inicjatorami i organizatorami wystawy są: Parafia Świętych Borysa i Hleba oraz Konsulat Generalny RP w Grodnie.

Współczesne ikony

Współczesne ikony

„Dla kapłanów i obecnych na otwarciu wystawy grodnian, wystawa stała się nie tylko świętem parafialnym, lecz także religijnym” – ocenia wydarzenie religijno-artystyczne w relacji z otwarcia wystawy rozgłośnia Radio Racja.

ojciec Gieorgij Roj

ojciec Gieorgij Roj

O tradycji pisania ikon męczenników chrześcijańskich, uznawanych za świętych zarówno przez katolików, jak i prawosławnych, opowiedział jeden z organizatorów wystawy, kapłan parafii pw. Świętych Borysa i Hleba, protojerej Gieorgij Roj. – To tradycja starożytna, która rozwijała się równolegle na terytorium Grecji, Bizancjum i Zachodniego Imperium Rzymskiego. Ta tradycja jest wciąż żywa. Jest ona językiem, w którym można wyrazić głębokie przemyślenia teologiczne i światopogląd. Cieszy, że język pisania ikon przyswaja sobie nowe pokolenie malarzy i mistrzów ikonografii – powiedział prawosławny kapłan.

To, jak powstają ikony zgromadzeni na otwarciu wystawy mogli obejrzeć w specjalnie nakręconym i wyemitowanym z okazji wystawy filmie.

Wystawa na Kołoży potrwa do 8 grudnia i będzie otwarta w dni powszednie od 10.00 do 17.00, a w  niedziele i dni świąteczne od 8.00 do 20.00.

a.pis. na podstawie Radio Racja i witryny „Twój Styl”, zdjęcia: Ihar Mikałajeu Radio Racja

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content