HomeHistoriaOdnowiono groby polskich żołnierzy w Użance

Odnowiono groby polskich żołnierzy w Użance

Pracownicy Ambasady Polski na Białorusi i przedstawiciele miejscowej społeczności polskiej uporządkowali mogiły polskich żołnierzy na cmentarzu w Użance pod Nieświeżem – około 100 kilometrów na zachód od Mińska. Pochowano tam kilkudziesięciu żołnierzy, którzy zginęli w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1920-21.

Uczestnicy porządkowania cmentarza, fot.: IAR/Włodzimierz Pac

Mogiły zostały oczyszczone i pomalowane specjalną farbą. Posprzątano też teren wokół cmentarza. W porządkowaniu polskich grobów wziął udział Konrad Pawlik – ambasador Polski na Białorusi.

Marcin Wojciechowski – radca ambasady, który również uczestniczył w porządkowaniu – powiedział Polskiemu Radiu, że na grobach zapalono znicze i złożono kwiaty. „Jest to kolejna taka akcja, którą organizujemy w Ambasadzie razem z białoruską Polonią. Cieszymy się, że w ten sposób można czcić pamięć polskich bohaterów” – powiedział Marcin Wojciechowski.

Marcin Wojciechowski dodał, że gdy groby są posprzątane, dbają o nie miejscowi – nawet ci niemający ścisłych związków z Polską. W ten sposób pamięć o polskich żołnierzach jest jeszcze bardziej pielęgnowana.

Znadniemna.pl za IAR/Włodzimierz Pac/Mińsk

Najnowsze komentarze

  • Czy jest gdzies lista tych zolnierzy?

  • Przykro mi że jakoś nie potrafię zdobyć niezbyt dużej kwoty na uporządkowanie grobów w Klecku i Nieświeżu.
    Jestem w kontakcie z Kościołem w Klecku do którego zainstalowałem dary w postaci rzeźby i innych drobiazgów.Może razem z ks. Pawłem Słuką uda nam się to zrobić. A opisana wyżej akcja bardzo chwalebna.
    Groby to świadectwo naszej bytności na tych Ziemiach.

Skomentuj

Skip to content