W uroczystej procesji ulicami miasta Grodno przeszło ok. 5 tys. osób.
Na kilka godzin w mieście zatrzymał się ruch. Kolumna ludzi szła od kościoła do kościoła, zatrzymując się obok przystrojonych tymczasowych ołtarzy, aby posłuchać słów Ewangelii.
Przed czołem kolumny szły dziewczynki w białych sukienkach, które rzucały przed sobą płatki kwiatów. W czasie między modlitwami grała orkiestra, tworząc świąteczną atmosferę.
Tak przebiegała w Grodnie uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało – nazywane w tych stronach również „Ałtarykami”, czyli „Ołtarzykami”.
„To bardzo ważne święto dla katolików, które przypomina, że Jezus jest obecny wśród nas pod postacią chleba i wina. Wszyscy katolicy wspominają tę tajemnicę. Ludzie się modlą, żeby Jezus błogosławił każdego mieszkańca naszych miast i wsi” – wyjaśnia ksiądz Antoni Gremza z Grodna.
Na ziemie białoruskie święto przyszło z Polski – razem z wiarą katolicką.
Do dziś katolicy w każdym mieście i w każdej wsi przystrajają cztery ołtarze, obok których przechodzą w uroczystej procesji, modląc się i czytając Pismo Święte.
„Ołtarzyki robi się od czasów średniowiecza. Nie my je wymyśliliśmy. Są wykonywane, abyśmy mogli się zatrzymać, pomodlić i posłuchać Słowa Bożego, kiedy czytane są fragmenty Ewangelii. Cztery ołtarze to cztery różne Ewangelie, napisane przez różnych autorów. Słuchamy też opisania cudów Jezusa związanych z Komunią Świętą” – tłumaczy ksiądz Antoni.
Święto jest ruchome, zazwyczaj przypada na 60 dzień po Wielkanocy. W Grodnie było wczoraj niezwykle liczne – zgromadziło ok. 5 tys. wiernych
Na Grodzieńszczyźnie mieszka najwięcej katolików, a ogółem stanowią oni 15 proc. mieszkańców kraju.
Znadniemna.pl za belsat.eu/Foto Wasila Małczanawa
Grzegorz / 16 czerwca, 2017
Piękne zdjęcia, Pozdrawiam Polaków na Grodzieńszczyźnie!
/
Ewa / 24 sierpnia, 2017
Kto z Bogiem, Pan Bóg z tym. Pozdrawiam Polaków na Grodzieńszczyźnie. Z Panem Bogiem.
/
Andrzej z Grodno / 21 czerwca, 2019
Było fajnie rozumieć że jesteśmy z Ojcem, i że jesteśmy wspólnota rodaków
/