Dużo znakomitej muzyki i śpiewu w językach polskim i białoruskim brzmiało w miniony weekend podczas obchodów Święta Niepodległości w Grodnie i Mińsku.
Grodno
Grodzieńskie obchody 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, organizowane przez Konsulat Generalny RP w Grodnie, uświetnił w sobotę koncertem w katedrze grodzieńskiej Chór Akademicki Uniwersytetu w Białymstoku. Zespół śpiewał także podczas mszy świętej w intencji Ojczyzny, celebrowanej przez biskupa diecezji grodzieńskiej Aleksandra Kaszkiewicza.
Ekscelencja serdecznie dziękował białostockim artystom za ucztę muzyczną i wspominał o więzi duchowej grodnian i białostoczczan, których przodkowie należeli do obejmującej niegdyś zarówno Białystok, jak i Grodno archidiecezji wileńskiej.
Po koncercie w katedrze białostoccy artyści zostali zaproszeni do wspólnego świętowania rocznicy odzyskania niepodległości na przyjęcie, wydane z tej okazji przez polską placówkę konsularną.
Szef placówki, konsul generalny Andrzej Chodkiewicz, przypomniał zebranym, iż dzień, w którym konsulat zorganizował przyjęcie nie jest dniem przypadkowym. – W procesie odradzania Polski po 123 latach zaborów to właśnie 16 listopada w świat poszła wiadomość o tym, że Polska powróciła na polityczną mapę świata – mówił dyplomata. Rzecz w tym, iż 16 listopada 1918 roku Wódz Naczelny Armii Polskiej Józef Piłsudski wysłał prezydentowi Stanów Zjednoczonych oraz rządom: brytyjskiemu, francuskiemu, włoskiemu, japońskiemu, niemieckiemu i wszystkich innych państw, zarówno wojujących jak i neutralnych – telegram, notyfikujący powstanie państwa polskiego.
Chórzyści z Białegostoku wykorzystali swoją obecność na przyjęciu, aby oddać muzyczny hołd obecnym, mieszkającym na Grodzieńszczyźnie, kombatantom, żołnierzom Armii Krajowej. Dzięki zdolnościom organizatorskim kierownika chóru Edwarda Kulikowskiego pieśni wojenne i patriotyczne na stojąco śpiewali wraz z chórem wszyscy obecni na przyjęciu.
Gwiazdą wieczoru był natomiast lubiany i znany nie tylko na Białorusi, lecz także w Polsce, autor i wykonawca piosenek Wiktor Szałkiewicz z zespołem. W programie zaprezentowanym przez barda zabrzmiały zarówno piosenki będące na Białorusi przebojami, jak i nowe utwory.
Mińsk
Nie mniej muzykalnie, niż w Grodnie, obchodzili radosną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Polacy w Mińsku. Na imprezie zorganizowanej w niedzielę przez stołeczny oddział Związku Polaków na Białorusi grały i śpiewały zarówno polskie, jak i białoruskie zespoły.
Niewątpliwym upiększeniem programu artystycznego był występ popularnego białoruskiego zespołu RECHA na czele z charyzmatycznym frontmanem i autorem piosenek Andrusem Takindangiem.
W obchodach Święta Niepodległości, zorganizowanych przez oddział ZPB w Mińsku na czele z prezes Heleną Marczukiewicz udział wzięli między innymi przedstawiciele polskiej dyplomacji, księża katoliccy, a także kierownictwo ZPB: prezes Mieczysław Jaśkiewicz i przewodnicząca Rady Naczelnej Andżelika Borys.
Andrzej Pisalnik, Ałła Niewierowicz z Mińska