Ponad dwudziestoosobowa delegacja artystów, należących do organizacji twórczych, działających przy Związku Polaków na Białorusi, w dniu 4 czerwca uczestniczyła w festynie etnograficznym „Zielone Świątki w Skansenie”, który już dziewiąty rok z rzędu organizuje w Wasilkowie koło Białegostoku Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.
Na festyn, który odbywał się w ramach Dni Wasilkowa, z Białorusi przyjechali reprezentanci działających przy ZPB: Towarzystwa Twórców Ludowych przy ZPB, Towarzystwa Plastyków Polskich oraz zespół folklorystyczny „Kapela Grodzieńska” z Lidy.
Nasi artyści zostali zaproszeni do udziału w festynie „Zielone Świątki w Skansenie” osobiście przez dyrektora Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej Artura Gaweła, który w ten sposób postanowił zainaugurować współpracę między kierowanym przez niego Muzeum, a Związkiem Polaków na Białorusi – mówi nam wiceprezes ZPB ds. Kultury Renata Dziemiańczuk.
Stoiska twórców ludowych z Białorusi cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczestników i gości festynu. Chętnie nabywali oni wyroby ze słomy autorstwa Eugeniusza Błudowa i Heleny Burblis, wyroby kowalstwa artystycznego, wykonane przez Jana Peregińca, wyroby artystyczne z drewna Aleksandra Bieżki, skórzane wyroby autorstwa Łarysy Siemierakowej i wyroby z zakresu innych gatunków rękodzieła oraz sztuki ludowej, najszerzej zaprezentowanych na festynie właśnie przez polskich twórców z Białorusi.
Nie narzekali na utarg także przedstawiciele Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB, którzy wystawili na festynie dzieła, wykonane w stylu malarstwa tradycyjnego – pejzaże, martwa natura itp., cieszącego się największym popytem wśród odbiorcy masowego.
Folklor muzyczny z okolic Grodna i Lidy zaprezentowała ze sceny festynu etnograficznego „Zielone Świątki w Skansenie” Kapela Grodzieńska, powstała na bazie Zespołu Rodzinnego Sahoń. Muzycy z Kapeli Grodzieńskiej uważają , że ich zespół wyróżnia się wśród innych tym, że w swoim repertuarze ma ludowe pieśni Grodzieńszczyzny, przekazywane z pokolenia na pokolenie w rodzinach uczestników zespołu i starannie przez nich pielęgnowane.
Znadniemna.pl, zdjęcia Renaty Dziemiańczuk