HomeSpołeczeństwoLida pod polskimi flagami

Lida pod polskimi flagami

Niezwykłą, jak na białoruskie realia, akcję pod nazwą „Wywieś polską flagę w Dniu Niepodległości” przeprowadziła 11 listopada patriotyczna młodzież polska w Lidzie.

Na apel młodych patriotów biało-czerwone flagi zostały wywieszone na balkonach i w oknach wielu lidzkich mieszkań.

Flaga_1

Flaga

Flaga_2

Flaga_3

Jak informują organizatorzy akcji, pomysł uczczenia 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w sposób zauważalny dla mieszkańców stutysięcznej, zamieszkałej na połowę przez Polaków, Lidy, zrodził się spontanicznie na tydzień przed Świętem Narodowym. – Chcieliśmy pokazać mieszkającym w Lidzie Polakom, że poprzez wywieszenie flagi mogą nie tylko zamanifestować swój patriotyzm, lecz także pokazać przedstawicielom innych, zamieszkujących nasze miasto narodowości, iż Polacy Lidy nie są obojętni wobec własnej historii i pielęgnują tradycje polskie, nakazujące w święta narodowe z godnością reprezentować narodowe barwy – mówi nam Mirek, jeden z uczestników akcji. Opowiadając o lidzkim środowisku młodych patriotów polskich nasz rozmówca mówi, że jednoczy ich między innymi wspólne kibicowanie miejscowemu klubowi piłkarskiemu „Lida”.

Najpierw spotykali się na meczach, a kiedy się okazało, że wielu kibiców czuje się Polakami – zaczęli spotykać się poza stadionem. Pierwsza akcja, na która się umówili, już jako młodzi Polacy, świadomi swojego pochodzenia, było sprzątanie cmentarza Polskich Lotników w Lidzie.

Integracja części kibiców klubu piłkarskiego „Lida” na płaszczyźnie narodowościowej została dostrzeżona przez kibicującą tej samej drużynie młodzież białoruską. – Nie spotkaliśmy z ich strony żadnych oznak wrogości z powodu tego, iż manifestujemy swoją polskość – opowiada Mirek. – Odwrotnie, Białorusini często pomagają nam w realizacji naszych inicjatyw, panuje między nami przyjazna atmosfera i traktujemy siebie nawzajem z szacunkiem – dodaje.

Andrzej Pisalnik na podstawie polacygrodzienszczyzny.blogspot.com, zdjęcia: polacygrodzienszczyzny.blogspot.com

 

Najnowsze komentarze

  • Właśnie im należą się szczególne słowa uznania za ciągłe hołdowanie polskiej tradycji.

  • Pięknie! Podziękowania i ukłony dla Was Wszystkich!

  • Polacy na Białorusi spisali się lepiej niż Polacy w Polsce.

  • JEDEN NARÓD PONAD GRANICAMI !

  • Gratulacje DLA Polonii !!!!!

  • Jestem dummy byc Polakiem .Moj ojciec pochodzil z Grodna przedwojennego bardzo cenil sobie miasto Grodno NAD Niemnem.

Skomentuj

Skip to content