HomeKulturaKoncert ku czci Karola Szymanowskiego w Mińsku

Koncert ku czci Karola Szymanowskiego w Mińsku

– Koncertem muzyki Karola Szymanowskiego nieoficjalnie zainaugurowaliśmy obchody na Białorusi 100-lecia Niepodległości Polski – powiedział w rozmowie ze Znadniemna.pl szef Instytutu Polskiego w Mińsku Mateusz Adamski.

Koncert muzyki Karola Szymanowskiego z okazji 135-lecia urodzin i 80-lecia śmierci wybitnego polskiego twórcy muzycznego minionego stulecia w wykonaniu zespołu „Klasik-Awangard”, pod kierownictwem zasłużonego działacza sztuki Republiki Białoruś Władimira Bajdowa, odbył się 17 maja w Małej Sali Białoruskiej Filharmonii Państwowej w Mińsku.

O znaczeniu tego wydarzenia artystycznego naszej korespondent w Mińsku Ludmile Burlewicz opowiedział szef Instytutu Polskiego w Mińsku Mateusz Adamski:

Mateusz Adamski, dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku

– Po koncercie niejednokrotnie pytano mnie – dlaczego zainicjowaliśmy koncert ku czi Karola Szymanowskiego w Mińsku? Odpowiadam: Szymanowski jest drugim obok Chopina najbardziej genialnym i wszechstronnym kompozytorem polskim, a więc jego twórczość bezwzględnie jest warta promocji. Karol Szymanowski urodził się na wschodzie Ukrainy, ale był wielkim polskim patriotą i odniósł wielki światowy sukces jako polski muzyk i kompozytor. Bez jego muzyki trudno jest sobie wyobrazić odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Oczywiście jego twórczość nie przyczyniła się do tego bezpośrednio, ale wypływała z wielkiego prądu w kulturze, zwanego Młodą Polską i towarzyszącego procesom, społecznym i politycznym, które doprowadziły do odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Muszę powiedzieć, że bardzo mnie cieszy, iż muzykę Szymanowskiego w Mińsku wykonali artyści, którymi kieruje niezwykle utalentowany muzyk i kompozytor – Władimir Bajdow. Jest to wielki sympatyk twórczości polskich kompozytorów, w tym – Karola Szymanowskiego. W wykonaniu Klasik-Awangard pod kierownictwem Władimira Bajdowa muzyka Szymanowskiego zachwyciła białoruskiego widza. Jako organizatorzy koncertu dostaliśmy bardzo dużo e-maili i telefonów z podziękowaniami. Karol Szymanowski dotąd był słabo znany na Białorusi i myślę, że organizując koncert ku jego czci z okazji rocznic urodzin i śmierci Instytut Polski w Mińsku nieoficjalnie zainaugurował, przypadające na przyszły rok obchody 100-lecia Niepodległości Polski. Przecież myśląc o Szymanowskim, słysząc jego muzykę, myślimy o Polsce, złączonej po 123 latach rozbiorów. W przyszłym roku planujemy zrealizować bardzo bogaty program obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, ale 17 maja, wspaniałym koncertem w Małej Sali Białoruskiej Filharmonii Państwowej symbolicznie te obchody zapowiedzieliśmy.

Ludmiła Burlewicz z Mińska

No comments

Skomentuj

Skip to content