HomeHistoriaWolontariusze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęli nowy sezon prac renowacyjnych

Wolontariusze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęli nowy sezon prac renowacyjnych

Grupa Wolontariuszy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, występująca wcześniej pod nazwą Polacy na Kresach Wschodnich, rozpoczęła nowy sezon prac renowacyjnych na kwaterach Wojska Polskiego na Białorusi.

W dniach 15-16 maja wolontariusze, Polacy z obwodu witebskiego pracowali na cmentarzu w Brasławiu, gdzie znajduje się kwatera żołnierzy Wojska Polskiego poległych w czasie wojny z bolszewikami w latach 1919-1920. Członkowie grupy już od dawna wykonują tam prace renowacyjne, które przywróciły mogiłom godną formę. Jak przekazał nam jeden z działaczy, Denis Krawczenko, ostatnie zeszłoroczne prace były wykonywane, w złej, deszczowej pogodzie, toteż wolontariusze chcieli przekonać się na ile odbiło się to na stanie nanoszonej wówczas farby. Na miejscu stwierdzono jej ubytki, toteż działacze jeszcze raz pomalowali pomniki. Ustawili też jeden nowy nagrobek.

Wolontariusze spod znaku Marszałka Piłsudskiego uzgodnili też przygotowanie nowych tabliczek na krzyże dla bohaterów wojny z bolszewikami. Znajdzie się na nich napis: „Żołnierz Wojska Polskiego”.

Grupa wolontariuszy bierze swój początek od nieoficjalnej grupy „Polacy na Kresach Wschodnich” założonej w listopadzie 2014 roku. To Polacy z obwodu witebskiego i Mińska zaangażowani w opiekę i renowację polskich miejsc pamięci narodowej w obwodzie witebskim na dawnym terenie województwa wileńskiego. Od wiosny 2016 grupa wolontariuszy bierze udział wspólnie z dyplomatami Ambasady RP w Mińsku, w akcji porządkowania polskich cmentarzy wojennych także na terenie obwodu mińskiego. W październiku 2016 roku grupa wolontariuszy przyjęła imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. Utrzymują kontakt z działającym w Polsce Związkiem Piłsudczyków.

Znadniemna.pl za Kresy.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content