HomeReligiaZniszczono tablicę upamiętniającą św. Andrzeja Bobolę

Zniszczono tablicę upamiętniającą św. Andrzeja Bobolę

W Janowie Poleskim (obecnie Iwanawa) w obwodzie pińskim na Białorusi nieznani sprawcy zniszczyli tablicę upamiętniającą św. Andrzeja Bobolę i jego męczeńską śmierć w tej miejscowości. O zniszczeniu tablicy poinformował 15 maja portal Catholic.by.

Ksiądz Andrej Ryłka, kanclerz kurii diecezjalnej w Pińsku, powiedział PAP, że do incydentu doszło w sobotę wieczorem.

– Według świadka, który złożył już zeznania, sprawcą był mężczyzna, który podszedł do płyty i rozbił ją jakimś narzędziem – oświadczył.
O zdarzeniu poinformowano milicję, która wszczęła dochodzenie. – Wygląda to na wybryk chuligański, czekamy obecnie na ustalenia śledztwa – powiedział Ryłka.

Jak dodał, miejsce, w którym znajduje się tablica pamiątkowa, jest symboliczne, bo to właśnie tam zaczęła się droga męczeńska św. Andrzeja Boboli.

Św. Andrzej Bobola, nazywany Apostołem Polesia, ksiądz z zakonu jezuitów, prowadził działalność ewangelizacyjną m.in. na terenach dzisiejszej Białorusi. 16 maja 1657 roku – czyli 360 lat temu – zginął w Janowie Poleskim śmiercią męczeńską z rąk Kozaków.

Płyta pamiątkowa znajdowała się przy dwóch krzyżach – katolickim i prawosławnym, zwanych Krzyżami Pojednania. – Symbolizują one dialog i pojednanie pomiędzy katolikami i prawosławnymi, idee, które przyświecały całej działalności św. Andrzeja Boboli – wyjaśnił duchowny.

To już drugi incydent tego rodzaju

Portal Catholic.by przypomniał, że tablicę kilka miesięcy temu odnowiono.

Jak dowiedziało się Polskie Radio ze źródeł kościelnych, to już drugi incydent w tym roku. Mniej więcej dwa miesięce temu ktoś zniszczył starą tablicę. Milicja nadal poszukuje sprawcy czy sprawców.

Św. Andrzej Bobola, kanonizowany w 1938 roku, jest od 2002 roku jednym z patronów Polski.

W Janowie znajduje się sanktuarium św. Andrzeja Boboli, który jest także patronem diecezji pińskiej. W najbliższą sobotę odbędą się tam doroczne uroczystości liturgiczne ku jego czci.

Jezuita Andrzej Bobola przez wiele lat prowadził działalność duszpasterską i misyjną na terenach obecnej Białorusi, m.in. w Nieświeżu, Bobrujsku i Pińsku. Został zamordowany w Janowie Poleskim w maju 1657 roku przez Kozaków w zamęcie konfliktów roznieconych przez powstanie Chmielnickiego.

Dzisiaj w kościołach całej Diecezji Pińskiej, której patronem jest święty Andrzej Bobola, zostaną odprawione okolicznościowe nabożeństwa.

Znadniemna.pl za PAP/IAR

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content