HomeKulturaChór z Białegostoku zaśpiewa w Grodnie z okazji Święta Niepodległości

Chór z Białegostoku zaśpiewa w Grodnie z okazji Święta Niepodległości

Koncert Chóru Akademickiego Uniwersytetu w Białymstoku uświetni organizowane 16 listopada przez Konsulat Generalny RP w Grodnie obchody 95. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Chór Akademicki Uniwersytetu w Białymstoku, fot.: KG RP w Grodnie

Chór Akademicki Uniwersytetu w Białymstoku, fot.: KG RP w Grodnie

Artyści zaśpiewają w grodzieńskiej katedrze po nabożeństwie  za niepodległą Polskę , które rozpocznie się o 15.oo w sobotę.

W skład białostockiego zespołu wchodzą studenci i absolwenci Uniwersytetu w Białymstoku (UwB), będącego największą uczelnią w północno-wschodniej Polsce. Chór Akademicki UwB działa od 1976 roku i regularnie uczestniczy w licznych krajowych i zagranicznych konkursach i festiwalach, zdobywając prestiżowe nagrody i wyróżnienia. Od 30 lat chór współpracuje z Europejskim Centrum Sztuki – Operą i Filharmonią Podlaską. Zespół ma w dorobku wiele nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i zagranicą oraz pokaźną dyskografię, na którą się składają: „Polskie kolędy i pastorałki”, „Musica Sacra” – 2001, „Musica Sacra” – 2006, oraz „Pieśni Polskie” – 2009.

Dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru jest prof. Edward Kulikowski, absolwent Akademii Muzycznej im. F Chopina w Warszawie i Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Maestro na co dzień pracuje jako profesor na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. Chórem kieruje od roku 1977. Jest autorem licznych utworów i opracowań chóralnych, a także laureatem wielu nagród za działalność artystyczną.

Występ Chóru Akademickiego Uniwersytetu w Białymstoku w ramach grodzieńskich obchodów Święta Niepodległości, członkowie Związku Polaków na Białorusi postrzegają jako gest wdzięczności białostoczczan za wspaniały występ w ich mieście 11 listopada związkowego chóru „Głos znad Niemna”.

a.pis.

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content