Ponad cztery tysiące podpisów pod apelem do prezydenta Aleksandra Łukaszenki w obronie polskich szkół w Grodnie i Wołkowysku, zebrał w ciągu miesiąca Związek Polaków na Białorusi. Poinformowała o tym 22 kwietnia, na posiedzeniu Rady Naczelnej ZPB, prezes organizacji Andżelika Borys.
O tym, jak przebiega akcja zbierania podpisów pod protestem przeciwko planowanej rusyfikacji polskich szkół w Grodnie i Wołkowysku, Andżelika Borys opowiedziała w ramach wygłoszonego przez nią referatu o działalności Zarządu Głównego ZPB w pierwszym kwartale bieżącego roku.
Protest przeciwko, podjętej przez białoruski resort edukacji, próbie rusyfikacji szkół polskich w Grodnie i Wołkowysku poprzez zmiany w prawie oświatowym, stał się, jak podkreśliła Andżelika Borys, najważniejszą akcją, zainicjowaną przez ZPB w tym roku. – Zbieranie podpisów pod apelem w obronie polskich szkół potrwa do 1 maja – ogłosiła Borys. Podkreśliła, że już teraz, na podstawie liczby podpisów zebranych w poszczególnych miejscowościach, może ona wnioskować o aktywności środowisk polskich oraz oddziałów ZPB, działających w tych miejscowościach.
Jak wynika z danych ujawnionych przez Andżelikę Borys, pod apelem do prezydenta Łukaszenki najwięcej podpisów postawili jak dotąd Polacy z Grodna. Grupa wolontariuszy, zorganizowana osobiście przez prezes Borys, zdołała zebrać w Grodnie około 1500 podpisów pod apelem w obronie polskich szkół.
Druga miejscowość pod względem liczby zebranych podpisów to, oczywiście, Wołkowysk, posiadający, podobnie jak Grodno, Szkołę Polską, zagrożoną zmianami w prawie oświatowym, opracowanymi przez białoruskie ministerstwo edukacji.
Pokaźną liczbą podpisów, zebranych w obronie polskiego szkolnictwa na Białorusi, mogą się pochwalić także oddziały ZPB, między innymi: w Lidzie (470 podpisów), Mińsku (300), Sopoćkiniach (300), Mołodecznie (200), Wielkiej Brzostowicy (200), Jeziorach (168) oraz Iwieńcu (110).
Ogółem – wedle stanu na 22 kwietnia, czyli po upłynięciu miesiąca od momentu rozpoczęcia akcji – organizacji udało się zebrać 4 tys. 239 podpisów.
– To nie są jeszcze dane ostateczne – mówiła Andżelika Borys, szacując, że po 1 maja ZPB będzie mógł przekazać do Administracji Prezydenta Republiki Białorusi petycję, podpisaną przez około 5 tysięcy białoruskich obywateli polskiego pochodzenia.
Kolejnym punktem wystąpienia prezes ZPB Andżeliki Borys na posiedzeniu Rady Naczelnej było poinformowanie, iż ZPB, będzie kontynuował swoją działalność wedle modelu, który sprawdził się w latach poprzednich, czyli w oparciu o podmiot gospodarczy. Z uwagi na to, że poprzedni prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz przywłaszczył mienie organizacji, w tym spółkę „Kresowia”, w oparciu o którą ZPB działał w poprzednich latach, członkowie Zarządu Głównego organizacji założyli spółkę „Klerigata”, której dyrektorem została przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Anżelika Orechwo. Zgodnie z wymogiem statutowym Rada Naczelna zaopiniowała tę nominację w głosowaniu. Anżelika Orechwo została zatwierdzona na stanowisku dyrektora spółki „Klerigata”, stanowiącej zaplecze gospodarcze ZPB, jednogłośnie.
Z referatami na temat działalności podległych im obszarów działalności ZPB wystąpili przed członkami Rady Naczelnej wiceprezesi ZPB: Renata Dziemiańczuk i Marek Zaniewski.
Odpowiedzialna za działalność kulturalną w organizacji wiceprezes Renata Dziemiańczuk w swoim wystąpieniu skoncentrowała się na zaplanowanych w tym roku przedsięwzięciach kulturalnych. Do zapoznania się z anonsami zbliżających się konkursów artystycznych, organizowanych przez ZPB Renata Dziemiańczuk zachęciła na naszej stronie Znadniemna.pl.
Marek Zaniewski, z kolei, jako odpowiedzialny w ZPB za prowadzenie ewidencji członków, rekomendowanych przez organizację do otrzymania Karty Polaka, przypomniał obecnym na posiedzeniu Rady Naczelnej o konieczności zgłaszania przez prezesów oddziałów terenowych ZPB kandydatów do Karty Polaka tylko ze swoich oddziałów. Jako prezes działającego przy ZPB Polskiego Klubu Sportowego „Sokół”, Marek Zaniewski opowiedział o inicjatywach, realizowanych przez Klub we współpracy z innymi strukturami ZPB, między innymi o działającej na bazie Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy ZPB sekcji nordic walking dla seniorów.
Najważniejszym wydarzeniem sportowym dla wszystkich Polaków, mieszkających poza granicami Polski, będą w tym roku XVIII Światowe Letnie Igrzyska Polonijne „Toruń 2017”, do których rekrutacją zajmuje się wiceprezes ZPB Marek Zaniewski.
Podczas posiedzenia Rady Naczelnej ZPB radni wysłuchali wystąpienia Eugeniusza Lickiewicza, który z upoważnienia Aliny Jaroszewicz, prezes ZPB obwodu brzeskiego przedstawił działalność społeczności polskich w obwodzie brzeskim. Jak się okazało najprężniej działające inicjatywy polskie na ziemi brzeskiej tak czy inaczej mają rodowód związkowy, a od ZPB oddaliły się ze względu na konflikt z byłym prezesem ZPB Mieczysławem Jaśkiewiczem. Obecnie większość oddziałów ZPB na ziemi brzeskiej potwierdziła swoją przynależność do organizacji, którą kieruje Andżelika Borys.
Aby wyrównać krzywdy, zadane działaczom ZPB w obwodzie brzeskim, z powodu nieudolnego kierowania organizacją przez jej byłego prezesa Mieczysława Jaśkiewicza, członkowie Rady Naczelnej przegłosowali wniosek o unieważnieniu decyzji Rady Naczelnej ZPB z 2013 roku o wykluczeniu z szeregów organizacji Aliny Jaroszewicz. Decyzja ta oznacza, iż utrata przez Alinę Jaroszewicz członkostwa w ZPB i pełnionych w organizacji funkcji zostały uznane przez Radę Naczelną ZPB za niebyłe. Jako prezes obwodu brzeskiego ZPB Alina Jaroszewicz odzyskała w ten sposób członkostwo w Radzie Naczelnej ZPB, przysługujące na mocy Statutu ZPB prezesom obwodowym. Po wykluczeniu z ZPB byłych kierowników organizacji Mieczysława Jaśkiewicza i Heleny Dubowskiej wakujące w Radzie Naczelnej było jeszcze jedno miejsce. Zajął je jednogłośną decyzją członków Rady Eugeniusz Lickiewicz z Brześcia.
Pod koniec swojego posiedzenia Rada Naczelna zajęła się zmianami w zakresie opieki nad miejscami pamięci narodowej. Przypomnijmy, że przy Zarządzie Głównym ZPB, w miejsce Komitetu Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej, kierowanym przez Józefa Porzeckiego, powołana została nowa struktura o podobnych celach i zadaniach na czele z Tadeuszem Malewiczem.
Obaj panowie byli obecni na posiedzeniu Rady Naczelnej, która przyjęła do wiadomości informację o reorganizacji pracy w zakresie opieki nad miejscami pamięci i o upoważnieniu Tadeusza Malewicza do usystematyzowania tej działalności i wypracowania skutecznej koncepcji i modelu opieki nad miejscami polskiej pamięci narodowej na Białorusi. Tadeusz Malewicz podziękował Józefowi Porzeckiemu za dokonany dotąd trud w katalogowaniu miejsc pamięci narodowej, zwłaszcza na Grodzieńszczyźnie, oraz w organizowaniu prac konserwatorskich i remontowych. Józef Porzecki, z kolei, życzył Tadeuszowi Malewiczowi pomyślności w realizacji zadania, powierzonego mu przez Zarząd Główny ZPB.
Znadniemna.pl