HomeOświataPolska Szkoła w Wołkowysku przyjmie wszystkie chętne dzieci do 1 klasy

Polska Szkoła w Wołkowysku przyjmie wszystkie chętne dzieci do 1 klasy

Polska Szkoła w Wołkowysku przyjmie do pierwszej klasy 28 osób – wszystkich chętnych. Wcześniej rodzice obawiali się, że miejsc będzie mniej. Środowiska polonijne alarmują, że szkołom polskim na Białorusi wciąż grozi „przymusowe przejście na język rosyjski”.

Konsul RP w Grodnie Violetta Sobierańska i Halina Bułaj, dyrektor Polskiej Szkoły w Wołkowysku

„Decyzją kuratora, w tym roku do pierwszej klasy przyjętych zostanie 28 dzieci” – poinformowała PAP Halina Bułaj, dyrektorka szkoły w Wołkowysku – jednej z dwóch szkół polskich na Białorusi.

Niedawno portal, nieuznawanego przez władze Związku Polaków na Białorusi, znadniemna.pl opublikował tekst dotyczący wołkowyskiej szkoły, w którym wyrażono zaniepokojenie możliwością nieprzyjęcia do niej wszystkich chętnych.

Polska Szkoła w Wołkowysku

„Władze rejonu wołkowyskiego nie chcą sfinansować otwarcia dwóch pierwszych klas w Polskiej Szkole w Wołkowysku w zbliżającym się roku szkolnym 2017/2018. Oznacza to, że prawie połowa małych Polaków Wołkowyska, uczęszczających obecnie na zajęcia przygotowawcze do podjęcia nauki w Polskiej Szkole w Wołkowysku, nie zostanie uczniami wymarzonej szkoły” – pisał portal ZPB.

Ostatecznie jednak kuratorium postanowiło utworzyć wprawdzie jedną klasę, ale z większą liczbą uczniów. Jak mówi Bułaj, na zajęcia przygotowawcze zapisano 29 dzieci, ale uczęszcza na nie 28. Wszyscy powinni mieć zatem szansę na naukę.

„Znaleźliśmy salę, w której zmieści się 28 dzieci. Od piątej klasy, kiedy zaczynają się ćwiczenia np. z fizyki, z chemii, rozdzielimy dzieci na dwie grupy” – mówi dyrektorka.

„Jeśli rzeczywiście wszystkie dzieci zostaną przyjęte, to jest to pozytywna informacja” – oceniła w rozmowie z PAP prezes ZPB Andżelika Borys.

Przedstawiciele rodziców i pomagający im ZPB obawiają się, że zmniejszanie liczby klas w polskich szkołach jest nieprzypadkowe i ma prowadzić do ograniczenia ogólnej liczby uczniów i zmniejszenia dostępu do nauki języka polskiego. W ubiegłym roku w szkole polskiej w Grodnie utworzono bowiem tylko dwie klasy pierwsze zamiast trzech.

„Rodzice obawiają się, że i w tym roku nie wszystkie chętne dzieci dostaną się do szkoły w Grodnie” – powiedziała Borys. Rodzice twierdzą m.in., że szkoły mogłyby pracować na dwie zmiany, jak wiele innych szkół państwowych.

Rejonowa kurator oświatowa z Wołkowyska Tacciana Hazizawa tłumaczy, że szkoła polska działa na innych zasadach niż większość szkół państwowych.

„Nie jest to szkoła rejonowa, która ma obowiązek przyjąć wszystkie dzieci z danej dzielnicy. W przypadku szkoły polskiej, która prowadzi nabór według innych kryteriów, zgodnie z prawem o liczbie przyjmowanych uczniów decydują władze” – tłumaczy urzędniczka.

Jak wyjaśnia jednocześnie dyrektorka, do szkoły przewidzianej dla 190 uczniów uczęszcza już ich 264.

„Jako dyrektorka odpowiadam za jakość nauczania i za bezpieczeństwo uczniów. Liczba uczniów zależy więc od naszych możliwości, zarówno dydaktycznych, jak i infrastrukturalnych” – przekonuje Bułaj.

Dodaje, że szkoła w Wołkowysku ma obecnie najwięcej uczniów od momentu swojego powstania, stąd argument środowisk polonijnych o celowym „dążeniu do zmniejszenia ilości uczących się” nie jest uzasadniony.

Borys podkreśla, że zarówno rodziców, jak i całe środowisko mniejszości polskiej niepokoi groźba „rusyfikacji szkół”. Chodzi o dyskutowane obecnie poprawki do kodeksu oświatowego, które zakładają obowiązkowe nauczanie po rosyjsku większej liczby przedmiotów niż obecnie. W marcu ZPB zainicjował zbiórkę podpisów pod listem do prezydenta Aleksandra Łukaszenki, w którym sprzeciwia się obowiązkowi w szkołach mniejszości narodowych nauczania w języku białoruskim lub rosyjskim.

Więcej:

Rodzice i Związek Polaków na Białorusi walczą o zachowanie polskich szkół w Grodnie i Wołkowysku WIDEO PL

Urzędniczka o planach rusyfikacji polskich szkół na Białorusi: „Tak zdecydowało państwo”

„Jeśli poprawki do białoruskiej ustawy oświatowej wejdą w życie, jedyne dwie polskie szkoły na Białorusi de facto utracą swój status” – wyjaśnia Borys.

Jak mówi, według poprawek „takie ważne przedmioty jak historia Białorusi, historia powszechna, geografia, wiedza o społeczeństwie, człowiek i świat będą wykładane w języku białoruskim lub rosyjskim, najprawdopodobniej rosyjskim”. Obowiązkowe będzie również zdawanie w języku państwowym egzaminu końcowego.

ZPB uważa, że planowana zmiana „znacznie ogranicza zagwarantowane przez konstytucję Białorusi prawa mniejszości narodowych do pobierania nauki w języku ojczystym”. Problem dotyczy dwóch szkół polskich i dwóch szkół litewskich.

„Mamy już trzy tysiące podpisów i ciągle zbieramy. Planujemy wysłanie listu do prezydenta na początku maja” – powiedziała Borys. Jak przypomniała, próby wprowadzenia podobnych zmian miały miejsce w 2014 roku, ale wówczas nie doszły do skutku, m.in. dzięki protestom rodziców.

W ubiegłym tygodniu w związku z listem otwartym do ministra edukacji, podpisanym przez kilkuset rodziców z Grodna, obie szkoły polskie odwiedziła Iryna Karżowa, przedstawicielka ministerstwa odpowiedzialna za szkoły podstawowe i średnie. Jak twierdzą rodzice, spotkanie nie zakończyło się konkretami. Polacy z Grodna są przekonani, że decyzja w tej sprawie nie zapadnie na szczeblu regionalnym, ale w Mińsku, jednak liczą, że ich starania pozwolą zapobiec zmianom.

Szkoły polskie w Grodnie i Wołkowysku powstały na początku lat 90., ich budowę sfinansowała Warszawa. Działają w białoruskim systemie edukacji i podlegają białoruskim przepisom.

Znadniemna.pl za belsat.eu/pap

Najnowsze komentarze

  • Witam,

    Jestem Polakiem urodzonym we Wielkiej Brytanii z rodzicow ktorzy byli zolnierzami Andersa po wywiezienia na Syberie.

    Ojciec mojej Matki,Stanislaw Wyganowski, chociaz byl zamieszkaly w okolicy Braslawia, urodzil sie w Wolkowysku (okolo 1900 roku). Jestem ciekawy czy obecnie jest ktos tego nazwiska zamieszkaly w okolicy Wolkowysku ?

    Z powazaniem,

    Wojciech Pisarski

  • W 2020 roku na wiosnę planuje przyjechać do Wołkowyska.Tu na cmentarzu pochowany jest mój dziadek Piotr Trzeciak a moja mama Janina urodziła się tu w 1927 roku na ulicy Nowososzowej gdzie dziadek wybudował dom a był kolejarzem.Czy potrzebujecie Państwo książki w języku polskim dla dzieci.Proszę o informacje.Ja pracuje z grupami z Białorusi z Grodna,Mińska,Witebska,Mohylewa a sam jestem przewodnikiem rosyjskojęzycznym po Lublinie i okolicy.

Skomentuj

Skip to content