HomeSpołeczeństwoMarszałek Karczewski: Łukaszenka zaprzepaszcza szanse zbliżenia z UE i Polską

Marszałek Karczewski: Łukaszenka zaprzepaszcza szanse zbliżenia z UE i Polską

Aleksandr Łukaszenka zaprzepaszcza szanse zbliżenia z UE i Polską – napisał 26 marca na Twitterze marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Zaapelował do władz Białorusi o zaprzestanie stosowania przemocy przez służby porządkowe i o natychmiastowe zwolnienie zatrzymanych osób z aresztów.

Marszałek Senatu odniósł się do sobotnich wydarzeń związanych z obchodzonym 25 marca w Mińsku Dniem Wolności, połączonym z protestem przeciwko dekretowi o pasożytnictwie.

„Łukaszenka zaprzepaszcza szanse zbliżenia z UE i PL” – napisał Karczewski. Dodał, że „brutalne tłumienie pokojowych demonstracji i aresztowania zaprzeczają jego deklaracjom”.

Karczewski zaapelował także do władz Białorusi „o zaprzestanie stosowania przemocy przez służby porządkowe i o natychmiastowe zwolnienie zatrzymanych z aresztów”.

Także polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w niedzielę rano poinformowało w komunikacie, że „z niepokojem odnotowało sposób, w jaki władze Białorusi utrudniały przeprowadzenie pokojowego protestu w Mińsku”.

W niedzielę w największych miastach Białorusi miały odbyć się marsze tzw. „niedarmozjadów” przeciwko „podatkowi od bezrobotnych”, jednak w związku z nasileniem represji Białorusini wychodzą na wiece solidarności z zatrzymanymi podczas pacyfikacji pokojowych obchodów Dnia Wolności w Mińsku.

26 marca doszło do kolejnych zatrzymań w centrum Mińska. OMON zgarnął kilku dziennikarzy współpracujących z telewizją Biełsat. Według informacji podawanych przez niezależne media, do aresztów trafiło kilkadziesiąt osób.

Przypomnijmy, 25 marca, gdy demokratyczna społeczność kraju przygotowywała się do obchodów rocznicy ogłoszenia niepodległości Białoruskiej Republiki Ludowej, uzbrojone oddziały milicji, OMON-u i wojska dokonały brutalnej pacyfikacji zebranych w Mińsku, oczekujących na wymarsz pokojowej demonstracji. Zatrzymano ponad 600 osób, w tym dziennikarzy.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content