HomeOświataLekcja o wiośnie dla najmłodszych

Lekcja o wiośnie dla najmłodszych

Lekcję dla najmłodszych uczniów polskich szkółek społecznych, funkcjonujących przy oddziałach Związku Polaków na Białorusi w Lidzie i na lidzkim osiedlu „Mołodiożnyj”, poświęconą zakończeniu kalendarzowej zimy i nadejściu kalendarzowej wiosny, przeprowadzili miejscowi działacze ZPB i nauczyciele.

Dzieciaki przygotowywali się do lekcji zawczasu. Na podstawie przygotowanych przez nauczycieli opisów zimy i wiosny, wyobrażanych przez naszych przodków, dzieci musiały się nauczyć opowiedzieć o tych porach roku.

Przy tej okazji dzieciaki poznały stary, pogański jeszcze, zwyczaj słowiański i w oparciu o opisy wykonali lalkę Marzannę, symbolizującą zimę, z którą podczas lekcji należało się pożegnać, a właściwie, jak nakazuje zwyczaj – lalkę tę utopić, bądź spalić.

Warunki pogodowe, nie pozwoliły przeprowadzić lekcji pod otwartym niebem, więc „topienie” Marzanny, odbyło się w pomieszczeniu.

Od razu po tym, jak Marzanna „utonęła”, prowadzące zajęcia oznajmiły dzieciakom, że teraz należy się cieszyć, gdyż nadchodzi wiosna. Radości z powodu nadejścia wiosny towarzyszyła zabawa, podczas której nie zabrakło śpiewu, gier, konkursów i rozważań o symbolice, jaką nadawali zimie i wiośnie nasi przodkowie.

Zakończyła się lekcja, poświęcona zakończeniu kalendarzowej zimy i nadejściu kalendarzowej wiosny, biesiadą przy herbacie z plackami.

Najlepiej przygotowani do lekcji uczniowie, a także ci, którym udało się zwyciężyć w konkursach, otrzymali nagrody i prezenty.

Irena Biernacka z Lidy

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content