HomeKulturaWystawa „Radziwiłłowie: losy rodu i kraju” w Mińsku

Wystawa „Radziwiłłowie: losy rodu i kraju” w Mińsku

Wernisaż wystawy portretów Radziwiłłów i innych eksponatów, związanych z wybitnym rodem książęcym z kolekcji księcia Macieja Radziwiłła pt. „Radziwiłłowie: losy rodu i kraju” odbył się 27 lutego w Narodowym Muzeum Sztuki w Mińsku.

Przemawia dyrektor Narodowego Muzeum Sztuki Włodzimierz Prokopcow

Otwarcie wystawy zaczęło się od występu zespołu „Wytoki”, który zagrał dla gości wernisażu muzykę, skomponowaną przez Macieja Radziwiłła (żył w latach 1749-1800), nazywanego Mozartem Nieświeżu.

Aleksiej Frolow, białoruski historyk muzyki

Kierownik artystyczny i dyrygent zespołu, znany białoruski historyk muzyki Aleksiej Frolow, opowiedział publiczności o znaczeniu rodu Radziwiłłów dla kultury Białorusi, o pierwszych prywatnych kapelach i teatrach Radziwiłłów znanych w całej Europie już w XVI stuleciu, o pierwszych drukowanych przez przedstawicieli tego rodu nutach, o skomponowanych przez Radziwiłłów utworach muzycznych. Muzyka w wykonaniu „Wytoków” i śpiewaczki Tamary Remiez stworzyła na wernisażu niepowtarzalną atmosferę, sprzyjającą podziwianiu wystawionych dzieł sztuki.

Śpiewa Tamara Remiez

Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał dyrektor Narodowego Muzeum Sztuki Włodzimierz Prokopcow. Podkreślił on, że ta wystawa jest wydarzeniem niezwykle ważnym. Przygotowania do niej trwały przez rok, a wydarzenie by nie odbyło się bez owocnej współpracy polsko-białoruskiej w dziedzinie kultury. Słowa przedmówcy potwierdził zastępca ministra kultury Białorusi Wasilij Czernik.

Przemawia Konrad Pawlik, ambasador RP na Białorusi

Obecny na wernisażu Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w RB Konrad Pawlik zaznaczył, że Radziwiłłowie są symbolem wielokulturowej Białorusi, europejską elitą sztuki, twórcami wzorów kulturalnych. – Cieszę się, że ogólnoeuropejskie dziedzictwo łączy nas również teraz. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku wspólnie z Instytutem Polskim w Mińsku uda się nam wydać książkę Stanisława Mackiewicza „Dom Radziwiłłów” w języku białoruskim – powiedział dyplomata.

Przemawia książę Maciej Radziwiłł

Do zgromadzonych przemówił także właściciel kolekcji, z której pochodzą wystawione eksponaty, książę Maciej Radziwiłł: „Dwadzieścia osiem lat temu po raz pierwszy miałem możliwość na własne oczy zobaczyć ziemię, na której moi przodkowie mieszkali ponad 500 lat. Historia mojej rodziny to historia Białorusi, to tradycja Wielkiego Księstwa Litewskiego, które bez Radziwiłłów nie było by tym czym było, ale także Radziwiłłowie nie zostaliby tymi kim zostali bez Wielkiego Księstwa Litewskiego. Dzięki tej historii i tradycji czuje się człowiekiem „tutejszym”. Ta wystawa to wielka kosztowność. Patrzyłem na te portrety, kiedy byłem małym chłopcem, a oczy moich przodków patrzyły na mnie. Ale sztuka, której nikt nie widzi, nie jest kosztownością. Dlatego przywiozłem do Mińska nasze wspólne dziedzictwo” – mówił przedstawiciel rodu Radziwiłłów.

Przemawia Siergiej Wieczer, zastępca dyrektora Narodowego Muzeum Sztuki

Zastępca dyrektora Narodowego Muzeum Sztuki Sergiej Wieczer zaprezentował zgromadzonym katalog wystawy, serdecznie dziękował wszystkim instytucjom, które brały udział w organizacji wystawy, szczególnie II sekretarzowi Ambasady RP w Mińsku Elżbiecie Iniewskiej oraz kuratorowi wystawy Jelenie Karpienko Wicedyrektor powiedział, że na wystawie prezentowane są przede wszystkim portrety i grafiki, związane z rodem Radziwiłłów, a także miniatury, medale i pasy słuckie. Niektóre z wystawionych eksponatów zostały po raz pierwszy zaprezentowane szerokiej publiczności.

W rozmowie ze Znadniemna.pl książę Maciej Radziwiłł powiedział, że od 2002 roku razem z kuzynem stara się jak najczęściej przyjeżdżać na ziemię przodków. Czasem robią to 4-5 razy na rok. Te wizyty wykorzystują do tego, aby mieć możliwość zrobić jak najwięcej dla zachowania naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego.

 

Opowiada książę Maciej Radziwiłł

Wśród gości wernisażu byli wysocy dostojnicy kościelni, między innymi Metropolita Mińsko-Mohylewski, arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, oraz Nuncjusz Apostolski, arcybiskup Gábor Pintér.

Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, arcybiskup Gábor Pintér i książę Maciej Radziwiłł

Na otwarcie wystawy przybyli też licznie przedstawiciele kulturalnej elity białoruskiej stolicy, a także mieszkający w Mińsku Polacy na czele z wiceprezes ZPB i prezes Oddziału ZPB w Mińsku Heleną Marczukiewicz.

Na wystawie „Radziwiłłowie: losy rodu i kraju” jest przedstawiona galeria portretów wybitnych postaci, należących do wspólnej polsko-białoruskiej historii. Są wśród nich m.in. portrety: Barbary Radziwiłłówny, królowej Polski, jej ojca Jerzego Radziwiłła nazywanego Herkulesem Litewskim, Mikołaja Radziwiłła Sierotki – założyciela siedziby rodu w Nieświeżu. Oprócz dzieł, pochodzących z kolekcji Macieja Radziwiłła na wystawie prezentowane są eksponaty z kolekcji białoruskich muzeów i archiwów m.in. portrety z siedziby rodu w Nieświeżu znajdujące się obecnie w zbiorach Narodowego Muzeum Sztuki, dokumenty związane z Radziwiłłami, starodruki i albumy.

Drzewo genealogiczne rodu Radziwiłłów

Wystawa będzie czynna do 16 kwietnia 2017 r. Potem zostanie przewieziona do zobaczą w Homla, a później zostanie wystawiona w Białej Podlaskiej.

Polina Juckiewicz z Mińska, zdjęcia autorki

Najnowsze komentarze

  • Interesujący wpis. Dzięki za przydatne info.

Skomentuj

Skip to content