Upamiętnić wybitnego pisarza w białoruskim Rakowie postanowili pasjonaci historii i twórczości Sergiusza Piaseckiego z Polski i Białorusi.
W skład Komitetu weszli: prof. Mikołaj Iwanow (Uniwersytet w Opolu, Fundacja „Za wolność Waszą i Naszą”), prof. Zdzisław Julian Winnicki (Uniwersytet Wrocławski), Feliks Januszkiewicz (Raków), prof. Ryszard Demel (Tencarola, Włochy), prof. inż. Władysław Tomaszewicz (Politechnika Gdańska), dr Krzysztof Polechoński (Uniwersytet Wrocławski), Marek Bućko (Fundacja Wolność i Demokracja, portal Kresy24.pl), prof. Zbigniew Makarewicz (Akademia Sztuk Pięknych, Wrocław), Andrzej Kołodziej (Gdynia).
Komitet ogłasza, że rozpoczyna działania mające na celu upamiętnienie postaci oraz twórczości piewcy kresowej Wolności, gorącego Patrioty polskiego i Miłośnika Ziem Białoruskich, żołnierza białoruskich formacji „Zielonego Dębu”, Dywizji Litewsko-Białoruskiej Wojska Polskiego, współpracownika Armii Krajowej w okupowanym Wilnie, bezkompromisowego emigranta politycznego, twórcy niezapomnianych, w większości znanych szeroko w świecie dzieł literackich: „Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy”, „Piąty etap”, „Bogom nocy równi”, trylogii mińskiej: „Jabłuszko”, „Spojrzę ja w okno…”, „Nikt nie da nam zbawienia…”, dylogii wileńskiej (z cyklu Wieża Babel): „Człowiek przemieniony w wilka”, „Dla honoru organizacji”, ponadto autora „Żywota człowieka rozbrojonego”, „Adama i Ewy”, a także satyrycznych „Zapisków oficera Armii Czerwonej”, „7 pigułek Lucyfera” oraz kilku innych wybitnych utworów literackich.
Pomnik stanie w Rakowie, miejscu szczególnie związanym z życiorysem i niezwykłymi losami naszego Bohatera, który w swej twórczości rozsławił na cały świat to miasteczko na pograniczu Nowogródczyzny i Mińszczyzny. Miejsce pod ekspozycję i nadzór nad wykonaniem projektu, a następnie posadowienie Pomnika zapewnią Panowie Januszkiewiczowie na swojej prywatnej posesji w Rakowie, obok prowadzonego przez Nich Muzeum Januszkiewiczów oraz Pracowni Plastycznej. Do udziału w inicjatywie Komitet zaprosi Mera miasteczka Raków.
Posadowienie Pomnika powinno stać się początkiem przywracania pamięci o Bohaterze w Jego stronach rodzinnych, organizowania merytorycznych konferencji naukowych i popularyzatorskich, promowania Rakowa jako kresowego miasteczka o wielkiej historii, związanej także z działalnością innego wielkiego rakowianina, historiozofa, rektora Uniwersytetu Wileńskiego prof. Mariana Zdziechowskiego, który w swoim tutejszym dworze zorganizował miejsce spotkań, nazwane później Akademią Rakowską. Pomnik uczyni z Rakowa atrakcyjne miejsce intelektualnych spotkań białorusko-polskich.
Komitet zwraca się o wspieranie jego działalności oraz wnoszenie datków na rzecz tej inicjatywy. Konta bankowego udzieliła Komitetowi Fundacja „Za Wolność Waszą i Naszą”. Datki z dopiskiem „Pomnik w Rakowie” można przekazywać na konto:
BZ WBK S.A. 2010 9028 5100 0000 0113 7218 72
Komitet liczy na życzliwość wszystkich, którym droga jest pamięć o osobie Sergiusza Piaseckiego oraz Jego Kraju lat dziecinnych i młodzieńczych. Także tym, którym bliska jest idea dialogu i współpracy polsko-białoruskiej. Informacji dodatkowych udzielają: prof. Mikołaj Iwanow i prof. Zdzisław J. Winnicki adresami e.mail: [email protected] , [email protected]
Andrzej Kościałkowski / 6 listopada, 2013
Witam,
Gorąco popieram akcję budowy pomnika Sergiuszowi Piaseckiemu.
Polecam poniższy link, gdzie piszę także o Nim:
http://armiakrajowa-wilno.blogspot.com/
/
pablino / 7 listopada, 2013
to był wspaniały pisarz, mam i znam wszystko co napisał. to był człowiek, któremu przyszło żyć w czasach niezwykle skomplikowanych. i to był człowiek szlachetny. tą szlachetnością zawstydził Miłosza, zyskał wielu przyjaciół i umierał, za całą pewnością, z odpuszczonymi wszelkimi grzechami.
/
Piotr - Żabia Wola / 1 czerwca, 2018
wspaniały polski patriota i doskonały literat … wielka szkoda, mimo zniesienia cenzury w Polsce, że tak mało znany szerokiej publiczności
/
Efendi / 6 stycznia, 2019
Szanowni Wielbiciele twórczości Sergiusza Piaseckiego
Jak wygląda sytuacja pomnika Piaseckiego w Rakowie?
Moją pierwszą książką Piaseckiego, którą przeczytalem, były „Zapiski…”.
Czytałem je we wczesnych latach 90tych jeszcze w nielegalnym wydaniu z drugiego obiegu z lat 80tych.
Po przeszło 20 latach wróciłem do Piaseckiego. Najpierw była „Trylogia Zlodziejska” rozgrywająca się latach 20 tych XX w. w Mińsk Litewskim. Potem „Kochanek W N” i pozostałe pozycje, ktore udało mi się znaleźć w sieci jako pliki pdf. Nie przeczytałem tylko „7 pigułek Lucyfera”, „Adam i Ewa”, „Ruda Ewa” i „Drogą pod ściankę”.
Powód – nie znalazłem ich w Internecie.
Link do biografii Piaseckiego:
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Sergiusz_Piasecki
Poniżej podaję link z ktorego można ściągnąć za darmo książki Sergiusza Piaseckiego w pdf:
https://docer.pl/show/?q=Sergiusz+Piasecki
Tekst Andrzeja Poczobuta:
http://wyborcza.pl/alehistoria/1,121681,18011059,Kresowi_rozbojnicy.html
Pozdrawiam serdecznie
Miłośnik Sergiusza Piaseckiego z Białegostoku
/