HomeKulturaFestiwal Kinoport zainaugurowany „Polskim styczniem”

Festiwal Kinoport zainaugurowany „Polskim styczniem”

Od pokazów polskich krótkometrażowych filmów animowanych zaczął się 14 stycznia w Mińsku Festiwal Krótkometrażowego Filmu „Kinoport”, organizowany w ramach Międzynarodowego Festiwalu Cinema Perpetuum Mobile przez ekipę tej imprezy we współpracy z Muzeum Historii Białoruskiego Kina.

Afisz „Polskiego stycznia”

Festiwal Kinoport, jest imprezą całoroczną. W jej ramach, w pierwszą sobotę każdego miesiąca, mieszkańcy białoruskiej stolicy będą mieli okazję poznawać kinematografię krótkometrażową z różnych krajów.

Pierwsze, otwierające przegląd, pokazy odbyły się pod nazwą „Polski styczeń” i, jak nazwa wskazuje, poświęcone były kinematografii polskiej.

W „Polskim Styczniu” Kinoportu zaprezentowane zostały wybrane obrazy z Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji „O!PLA” 2016.

„O!PLA” to jeden z najbardziej prestiżowych i reprezentacyjnych przeglądów filmów animowanych w Polsce. Laureatów tego festiwalu wyłaniają widzowie, głosując na ulubione filmy po przeglądach festiwalowych, organizowanych w miastach na terenie całej Polski.

Po każdej edycji festiwalu „O!PLA” najlepsze prace, przedstawione w jego ramach wyruszają w świat, aby promować współczesne trendy w cenionej na całym świecie animacji polskiej.

Przemawia organizator Kinoportu Lera Grin

Na „Polski Styczeń”, inaugurujący w Mińsku projekt Kinoport, miał przyjechać organizator „O!PLA” Piotr Kardas. Jak zaznaczyła koordynatorka Kinoportu Lera Grin przyjazd jej polskiego kolegi, niestety się nie udał, ale to on osobiście wybrał filmy wyświetlone w Mińsku w ramach „Polskiego stycznia” Kinoportu.

Publiczność podczas pokazu inaugurującego festiwal

Wszystkie prace polskich animatorów, przedstawione w białoruskiej stolicy 14 stycznia, wyświetlone zostały w języku oryginału, czyli polskim, z nałożonymi na obraz przez organizatorów rosyjskimi bądź białoruskimi napisami.

Filmy z ostatniej edycji Festiwalu „O!PLA” w białoruskiej stolicy można będzie obejrzeć w Muzeum Historii Białoruskiego Kina jeszcze w dniach 21 i 28 stycznia.

Julia Baryło z Mińska

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content