HomeSpołeczeństwoKomisja Łączności z Polakami za Granicą zajmie się m.in. sprawami Polaków na Białorusi

Komisja Łączności z Polakami za Granicą zajmie się m.in. sprawami Polaków na Białorusi

W ciągu najbliższych miesięcy sejmowa Komisja Łączności z Polakami za Granicą zajmie się m.in. organizacją wizyty posłów na Białorusi, którzy w połowie maja pojadą tam, żeby zapoznać się z potrzebami białoruskiej Polonii – poinformował w czwartek PAP szef komisji Michał Dworczyk (PiS).

W czwartek sejmowa Komisja Łączności z Polakami za Granicą ustaliła plan prac na najbliższe pół roku. Dworczyk pytany przez PAP o plan prac komisji odparł, że jedną z bardziej absorbujących spraw będzie organizacja trzydniowego wyjazdu posłów na Białoruś, który odbędzie się w połowie maja.

„Komisja tradycyjnie raz na pół roku wyjeżdża, żeby zapoznać się z potrzebami naszych rodaków zagranicą, w poprzednim półroczu byliśmy na Ukrainie, teraz pojedziemy na Białoruś na zaproszenie pani prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys” – podkreślił poseł PiS. Jak dodał będzie to grupa 10-15 posłów, którzy w tej chwili mogą zgłaszać chęć wzięcia udziału w wyjeździe.

Dworczyk poinformował także, że w najbliższym tygodniu pięciu przedstawicieli komisji uda się do Wielkiej Brytanii na zaproszenie brytyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, żeby zapoznać się z sytuacją polskiej mniejszości. „A właściwie z tym, jakie działania władze brytyjskie podjęły, żeby ograniczyć tak bulwersujące przypadki, z jakimi mieliśmy do czynienia w ciągu ostatnich miesięcy, czyli napaści na naszych rodaków” – dodał.

Dworczyk zaznaczył, że komisja zajmie się także organizacją wyjazdowego posiedzenia we Lwowie, związanego z budową Domu Polskiego, który ma być oddany do użytku w 2018 r. bądź 2019 r.

Według posła część posiedzeń komisji będzie także dotyczyła spraw bieżących. „Np. na następnym posiedzeniu będziemy zajmować się sprawą zniszczenia pomnika pomordowanych Polaków w Hucie Pieniackiej, co się wydarzyło kilka dni temu” – zaznaczył.

Jak poinformował odbędzie się również kilka posiedzeń komisji, których tematem będzie oświata polonijna. „Wchodzą legitymacje dla uczniów szkół polonijnych, dzięki ustawie podpisanej przez pana prezydenta, więc będziemy chcieli też monitorować proces, jak ta ustawa jest realizowana” – dodał Dworczyk.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek ustawę dotyczącą uprawnień dla uczniów polskich szkół za granicą do ulgowych przejazdów w Polsce. Prezydencką nowelizację ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz niektórych innych ustaw Sejm uchwalił w grudniu.

Nowela zakłada nadanie uprawnień do korzystania z ulgowych przejazdów dla uczniów (do ukończenia 18 roku życia) w okresie pobierania nauki języka polskiego lub innych przedmiotów nauczanych w języku polskim, w szkołach społecznych prowadzonych przez polonijne organizacje oświatowe, stowarzyszenia rodziców i polskie parafie zarejestrowane w bazie Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Ulgi mają też otrzymać uczniowie kształcący się w sekcjach polskich funkcjonujących w szkołach działających w systemach oświaty innych państw i szkołach europejskich działających na podstawie Konwencji o Statucie Szkół Europejskich.

Ulgi będą przysługiwać również nauczycielom uczącym języka polskiego lub innych przedmiotów nauczanych w języku polskim we wspomnianych szkołach polskich za granicą. (PAP)

Znadniemna.pl za PAP

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content