HomeHistoriaRewitalizacja dworu Rejtana w Hruszówce

Rewitalizacja dworu Rejtana w Hruszówce

W dniu 28 grudnia 2016 roku przedstawiciele gminy Puchaczów w powiecie łęczyckim ze strony polskiej i rejonu lachowickiego ze strony białoruskiej podpisali wniosek projektowy, dotyczący rewitalizacji dworu Rejtana w Hruszówce (Białoruś) i dworu Lacherta w Ciechankach (Polska) w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina.

W przygotowaniu projektu bardzo intensywnie współpracowali partnerzy z obu stron granicy odbywając wiele roboczych spotkań. Strona polska była bardzo zaangażowana w przygotowanie białoruskiej części projektu, łącznie z pomocą finansową. Fundacja Dziedzictwa Kulturowego w Warszawie, która jest partnerem projektu przygotowała ekspertyzy dotyczące posiadłości.

Dwór w Hruszówce – rysunek Napoleona Ordy z 1866 roku

Dwór zbudowany przez Józefa Rejtana w końcu XIX wieku

Przy złożeniu podpisów asystował konsul generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz, starosta powiatu łęczyckiego Roman Cholewa oraz zastępca gubernatora obwodu brzeskiego Michaił Sierkow. Przed złożeniem podpisów przez wójta gminy Puchaczów Adama Grzesiuka oraz przewodniczącego rejonu lachowickiego Wiaczesława Selmanowicza, zastępca gubernatora wyraził nadzieję na dalszy rozwój współpracy w tym zakresie, wskazując m.in. na konieczność odbudowy kościoła katolickiego w Łyskowie oraz odnowę mogiły znanego polskiego poety Franciszka Karpińskiego.

Grób Franciszka Karpińskiego (1741-1825). Wielkiego poety, którego pieśni śpiewa się w Polsce do dzisiaj

Tablica nagrobna

Kościół Św. Trójcy w Łyskowie

Brześć pragnie wykorzystać swoje położenie na styku dwóch Unii: Europejskiej i Euroazjatyckiej nadmienił zastępca gubernatora. W swoich działaniach ukierunkowany jest na rozwój współpracy transgranicznej, nie tylko w dziedzinie kultury i sztuki ale również w ekonomicznej i gospodarczej, przyciągając z obu obszarów przedstawicieli biznesu. W tym celu planowane jest zorganizowanie w kwietniu 2017 roku w Brześciu szerokiego forum mającego na celu nawiązanie kontaktów i przedstawienia konkretnych propozycji współpracy dla zainteresowanych stron.

Znadniemna.pl za brzesc.msz.gov.pl

Najnowsze komentarze

 • Wielka to radość -wiadomość o rewitalizacji dworu Rejtana w Hruszówce. W r.2016 jako uczestnicy XIII Zjazdu Lidzian będąc w Hruszówce , byliśmy wstrząśnięci stanem dworu. Dwór był wystawiony na sprzedaż. Jest r.2017 i stał się cud , dwór będzie uratowany dzięki pomocy z unijnego Funduszu Spójności i współpracy miasta Lachowicze ( miasto Sergiusza piaseckiego) i Gminy Puchaczów , pewnie z udziałem Fundacji Dziedzictwa Kulturowego w Warszawie.
  Jadwiga Kopeć -prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Lidzkiej

 • U Lahowiczah zahawausja dom dze haradzwsia Sjargeuz Piasecki pf wulicy Tatarskaj 3.

 • Szanowi Państwo,
  niezmiernie się cieszę z faktu podpisania porozumienia pomiędzy obu samorządami. Mam nadzieję, że projekt skończy się pełnym sukcesem, bo rzeczywiście dwór w Hruszówce jest miejscem niezwykłym i ogromnie ważnym dla naszej wspólnej historii.
  Nadmienić jednocześnie pragnę, że „PROJEKT KONSERWATORSKI REMONTU DWORU REYTANÓW W HRUSZÓWCE
  REJON LACHOWICKI, OBWÓD BRZESKI, REPUBLIKA BIAŁORUŚ” zawierające wytyczne do odtworzeniowej rewaloryzacji dworu przygotowała kierowana przez mnie Fundacja Ochrony Wspólnego Dziedzictwa Kulturowego Terpa, środki zaś na ww. opracowanie pochodziły z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 • Gmina Puchaczów leży w powiecie łęczyńskim (od maista Łęczna), w województwie lubelskim.

Skomentuj

Skip to content