Już w najbliższy weekend 3 i 4 grudnia centrum Grodna w okolicach Nowego i Starego Zamku zaludni się postaciami z XVI stulecia, rycerzami z okresu panowania jednego z najwybitniejszych władców Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego – Jego Królewskiej Mości Stefana Batorego, który zmarł w Grodnie 430 lat temu – 12 grudnia.
Pokazy strojów z epoki oraz rekonstrukcje bitew rycerskich w rocznicę śmierci Króla w jego ukochanym grodzie, jakim było Grodno, organizują dla grodnian i gości miasta we współpracy z Grodzieńskim Państwowym Muzeum Historyczno-Archeologicznym, warszawska Fundacja „Hussar” oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Chorągiew Hetmana Stanisława Żółkiewskiego”.
Jak zapowiadają organizatorzy obchodów rocznicy śmierci JKM Stefana Batorego w Grodnie w sobotę, 3 grudnia, od godziny 12.00 do 16.00 na terenie Starego i Nowego Zamku będzie zorganizowane obozowisko rycerskie z czasów Stefana Batorego. Tutaj rekonstruktorzy będą między innymi demonstrowali stroje z epoki i pokazy sztuki walki szablą. Na obozowisku rycerskim można będzie podziwiać także inscenizacje walk rycerskich oraz niezwyciężoną polską jazdę konną – skrzydlatą husarię.
Niezwykle barwnie i uroczyście zapowiada się drugi dzień grodzieńskich obchodów 430. rocznicy śmierci z Bożej łaski Króla Polski, Wielkiego Księcia Litewskiego, Ruskiego, Pruskiego, Mazowieckiego, Żmudzkiego, Kijowskiego, Wołyńskiego, Podlaskiego, Inflanckiego, a także Księcia Siedmiogrodzkiego, Jego Królewskiej Mości Stefana Batorego. W niedzielę, 4 grudnia, uczestnicy obchodów o godzinie 11.30 wyruszą uroczystym przemarszem OD Starego Zamku do grodzieńskiej katedry, w której o godzinie 12.00 rozpocznie się Msza święta w intencji Króla Stefana Batorego z udziałem asysty husarskiej.
Organizatorzy grodzieńskich obchodów 430. rocznicy śmierci Króla Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego Stefana Batorego zapraszają wszystkich grodnian i gości miasta do złożenia wizyty na obozowisku rycerskim oraz do wspólnej modlitwy w intencji Króla w grodzieńskiej katedrze.
Wstęp na wszystkie wydarzenia, organizowane w ramach obchodów, jest wolny!
Znadniemna.pl na postawie hussar.com.pl
Kier / 30 listopada, 2016
Mamy nadzieję, że będzie nagrany film z tej uroczystości i wrzucony np. na YouTube z tłumaczeniem na białoruski i rosyjski, aby więcej mieszkańców Białorusi zapoznało się z ich historią!
Może jakaś inscenizacja bitwy z XVII w.?
/
Wit / 30 listopada, 2016
Przepraszam…, z czyją historią?
/
hussar.com.pl / 1 grudnia, 2016
Tak, to historia wielu narodów żyjącychjacych w I Rzeczypospolitej, nie tylko Polaków i Litwinów.
Dla współczesnych Białorusinów, dawniej obywateli Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rusi Białej oczywiście również.
/
Prawdziwy Litwin / 4 grudnia, 2016
Białorusini – prawdziwi, historyczni Litwini! Do 19 wieku Białorusini nazywali się Litwinami, dopóki Rosja po rozbiorach I Rzeczypospolitej nie zabroniła nazwę Litwa i nie narzuciła nam przezwisko Biała Ruś w metach ideologicznych, żeby było łatwiej rusyfikować kraj. Za czasów Wielkiego Księstwa Litewskiego większa część dzisiejszej Litwy nazywano Żmudź, a Litwa Właściwa (Lithuania Propria) znajdowała się pomiędzy Wilnem a Mińskiem i Nowogródkiem – głownie na teritorium dzisiejszej Białorusi.
/
Prawdziwy Litwin / 5 grudnia, 2016
Białorusini – prawdziwi, historyczni Litwini: http://kresy24.pl/bialorusini-prawdziwi-historyczni-litwini/
/