HomeSpołeczeństwo„Karta Polaka to przywilej ojczyźniany, który się państwu należy”

„Karta Polaka to przywilej ojczyźniany, który się państwu należy”

Proponujemy uwadze czytelników podsumowanie obrad Rady Naczelnej ZPB wygłoszone w Białymstoku 26 października przez senatora Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Gogacza.

Stanisław Gogacz, senator Rzeczypospolitej Polskiej

Stanisław Gogacz, senator Rzeczypospolitej Polskiej

– Chciałbym pozdrowić wszystkich Polaków i złożyć życzenia z okazji 25-lecia Związku Polaków na Białorusi.

Dawno tak pięknego, owocnego i treściwego spotkania nie przeżywałem. Stąd te głosy, które Państwo przedstawiliście, są dla mnie bardzo ważne.

Te głosy i postulaty, które przedstawiliście, na tak ważnym gremium wypowiedziane, są bardzo istotne. Uważam, że Państwo Polskie, w osobach przedstawicieli MSZ, polskiej dyplomacji, ale również i nas, parlamentarzystów, powinno wziąć je bardzo poważnie pod uwagę.

Jeżeli Związek Polaków na Białorusi na czele z prezesem Mieczysławem Jaśkiewiczem i przewodniczącą Rady Naczelnej Andżeliką Borys dąży do zalegalizowania, to jest ich to podstawowe prawo. A dyskusje na temat pluralizmu zostawmy na ten czas, kiedy ZPB zostaną zwrócone 16 Domów Polskich. Proszę zwrócić uwagę, że ZPB jest nie zalegalizowany, ZPB poniósł ogromne straty i w tym momencie, my nagle mówimy o tym, że być może jeszcze inne organizacje powinny powstać? Nie! Pierwsza sprawa – najpierw zwrot majątku, który pochodził od Państwa Polskiego. Powinniśmy dążyć do zalegalizowania ZPB, a Państwa determinacja jest tego dowodem i tu prośba do polskiej dyplomacji i Rządu Polskiego, żeby w tym kierunku to wszystko szło.

Druga sprawa, związana z Kartą Polaka. To przywilej ojczyźniany, który się Państwu należy i Państwo macie do tego prawo i nikt nie robi żadnej łaski, mówiąc kolokwialnie.

Natomiast to, co usłyszałem od państwa, że są problemy natury technicznej, mianowicie, że nie można wejść do Internetu i zalogować się itd., wydaje mi się to dziwną sprawą. Powinniśmy, jako parlamentarzyści, dopytywać się o to, że Państwo chcecie skorzystać z tego prawa i jest to podstawowa rzecz, a sprawy inne to są sprawy techniczne.

Co dotyczy szkolnictwa. To jest coś niesamowitego, że istnieje problem braku podręczników w sytuacji kiedy Polacy chcą się uczyć języka polskiego, zwłaszcza, że to leży w naszym polskim interesie, żeby im te podręczniki udostępnić i rozwiązać wszystkie sprawy natury technicznej. I to nie dotyczy tylko Białorusi, ale również innych państw. Myślę, że musimy doprowadzić do tego, żeby w budżecie Państwa Polskiego znalazły się pieniądze i te elementarze i podręczniki do nauczania języka polskiego trafiły do potrzebujących.

Także powinniśmy podjąć odpowiednie działania, żeby kresowe zespoły i chóry miały możliwość wyjeżdżać z koncertami do Polski. Obecnie pieniądze na to są w MSZ i konsulatach, i to one mają duże możliwości w tych kwestiach. Polska powinna gościć te zespoły i chóry, gdyż jest to bardzo ważne. Życzę Państwu, żebyście, jak najczęściej spotykali się.

Osobiście, czuję się bardzo doenergetyzowany byciem razem z Wami i zdeteminowany do dalszych działań.

Stanisław Gogacz, senator Rzeczypospolitej Polskiej

not. Iness Todryk-Pisalnik

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content