HomeOświataSzkoła przy ZPB w Mińsku rozpoczęła rok szkolny 2016/2017

Szkoła przy ZPB w Mińsku rozpoczęła rok szkolny 2016/2017

Od soboty, 1 października, trwają zajęcia w Szkole Społecznej Języka Polskiego, działającej przy Oddziale Związku Polaków na Białorusi w Mińsku. Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2016/2017 w polskiej placówce oświatowej, mieszczącej się w mińskim Czerwonym Kościele, odbyła się tydzień wcześniej – w niedzielę, 25 września.

abecadlo_juliana_tuwima

Inscenizacja wiersza „Abecadło” Juliana Tuwima w wykonaniu uczniów Szkoły Społecznej Języka Polskiego przy ZPB w Mińsku

O pomyślność w nauce w rozpoczynającym się roku szkolnym modlili się tydzień temu, podczas Mszy świętej, nauczyciele szkoły, uczniowie i ich rodzice oraz działacze miejscowego oddziału ZPB.
Po nabożeństwie wszyscy zostali zaproszeni do sali widowiskowej Czerwonego Kościoła, w której odbył się uroczysty koncert z okazji rozpoczęcia nauki w Szkole Społecznej Języka Polskiego przy ZPB w Mińsku. Obecnych na szkolnej uroczystości dzieci, ich rodziców i dziadków przywitała prezes Oddziału ZPB w Mińsku Helena Marczukiewicz i dyrektor szkoły Polina Juckiewicz.

 Helena Marczukiewicz, prezes Oddziału ZPB w Mińsku wita uczestników i gości uroczystości

Helena Marczukiewicz, prezes Oddziału ZPB w Mińsku wita uczestników i gości uroczystości

Koncert rozpoczął natomiast wykonaniem poloneza „Pożegnanie Ojczyzny” autorstwa Michała Kleofasa Ogińskiego uczeń szkoły, laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych, Olgierd Machnacz. Jego koledzy i koleżanki ze szkoły powitali publiczność wspólnym wykonaniem piosenki „Oto jest dzień” oraz kompozycją taneczną „Witam was”.

Olgierd Machnacz wykonuje polonez "Pożegnanie Ojczyzny" Michała Kleofasa Ogińskiego

Uczeń szkoły Olgierd Machnacz wykonuje polonez „Pożegnanie Ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego

Program koncertu składał się z występów artystycznych, należących do różnych gatunków sztuki scenicznej i był zrozumiały widzom różnych pokoleń – od przedszkolaków do emerytów. Tak oto uczniowie drugiej klasy szkoły zaprezentowali teatralizowaną inscenizację wiersza Juliana Tuwima „Abecadło”. Opowiedzieli też o wakacyjnym pobycie w Krakowie, który odwiedzili na zaproszenie Stowarzyszenia „Kresy”. Uczniowie starszych klas opowiedzieli z kolei o swoich przygodach wakacyjnych, m.in. o pobycie edukacyjnym na obozie językowym na Podhalu, niedaleko Zakopanego i o zorganizowanej przez przewodniczącą Rady Naczelnej ZPB Andżelikę Borys we wrześniu wizycie w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, gdzie mieli okazję poznać osobiście Pierwszą Damę RP Agatę Kornhauser-Dudę i zaprezentować także jej swoje zdolności artystyczne.

uczennica_szkoly_angelina_adamcewicz_z_piewsza_dama_rp

Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda z uczennicą szkoły Angeliną Adamcewicz

Uczniowie szkoły opowiadają o pobycie na obozie językowym w Polsce

Uczniowie szkoły opowiadają o pobycie na obozie językowym w Polsce

Szkoła Społeczna Języka Polskiego przy Oddziale ZPB w Mińsku działa już ósmy rok. Założona została z inicjatywy miejscowych działaczy Związku Polaków na Białorusi, ma bogatą tradycję i cieszy się zasłużoną renomą wśród Polaków Mińska, chcących uczyć się języka swoich przodków, zgłębiać wiedzę o Polsce, jej historii, a także kulturze i tradycji. Nauczyciele, prowadzący zajęcia w szkole, są po studiach wyższych w Polsce i ciągle doskonalą swój warsztat nauczycielski, biorąc udział w szkoleniach dla nauczycieli, organizowanych przez ZPB zarówno na terenie Białorusi, jak i w Polsce. Są to pedagodzy o najwyższych kwalifikacjach, a ich uczniowie po ukończeniu szkoły mają realne szanse na podjęcie studiów wyższych w Polsce. Tylko w roku akademickim 2016/2017 studia na różnych uczelniach wyższych w Polsce podjęło pięcioro absolwentów szkoły.

Wspólna zabawa uczniów i ich rodziców podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2016/2017

Wspólna zabawa uczniów i ich rodziców podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2016/2017

Ogółem liczba uczęszczających do szkoły uczniów w wieku szkolnym wynosi 130. Poza tym placówka prowadzi zajęcia z języka polskiego dla dorosłych, gdyż rodzice uczniów i ich dziadkowie także odczuwają potrzebę nauczenia się mowy ojczystej, bądź doskonalenia jej znajomości.

Dodatkową korzyścią dla najmłodszych uczniów Szkoły Społecznej Języka Polskiego przy ZPB w Mińsku, działającej w pomieszczeniach kościoła św. Szymona i Heleny jest to, że równolegle z nauką języka polskiego mogą pobierać naukę religii, w działającej przy kościele, z inicjatywy Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Mińsku, szkółce niedzielnej pod dyrekcją Natalii Łaurenko.

Ambasada RP w Mińsku żywo się interesuje działalnością obu placówek edukacyjnych, o czym świadczy chociażby obecność na Mszy świętej z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2016/2017, uroczystym koncercie szkolnym i otwarciu w murach świątyni wystawy z okazji 1050-lecia Chrztu Polski, ambasadora RP na Białorusi Konrada Pawlika. W darze od Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Mińsku szkoły otrzymały gry edukacyjne i artykuły szkolne.

Polina Juckiewicz z Mińska

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content