Od soboty, 1 października, trwają zajęcia w Szkole Społecznej Języka Polskiego, działającej przy Oddziale Związku Polaków na Białorusi w Mińsku. Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2016/2017 w polskiej placówce oświatowej, mieszczącej się w mińskim Czerwonym Kościele, odbyła się tydzień wcześniej – w niedzielę, 25 września.
O pomyślność w nauce w rozpoczynającym się roku szkolnym modlili się tydzień temu, podczas Mszy świętej, nauczyciele szkoły, uczniowie i ich rodzice oraz działacze miejscowego oddziału ZPB.
Po nabożeństwie wszyscy zostali zaproszeni do sali widowiskowej Czerwonego Kościoła, w której odbył się uroczysty koncert z okazji rozpoczęcia nauki w Szkole Społecznej Języka Polskiego przy ZPB w Mińsku. Obecnych na szkolnej uroczystości dzieci, ich rodziców i dziadków przywitała prezes Oddziału ZPB w Mińsku Helena Marczukiewicz i dyrektor szkoły Polina Juckiewicz.
Koncert rozpoczął natomiast wykonaniem poloneza „Pożegnanie Ojczyzny” autorstwa Michała Kleofasa Ogińskiego uczeń szkoły, laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych, Olgierd Machnacz. Jego koledzy i koleżanki ze szkoły powitali publiczność wspólnym wykonaniem piosenki „Oto jest dzień” oraz kompozycją taneczną „Witam was”.
Program koncertu składał się z występów artystycznych, należących do różnych gatunków sztuki scenicznej i był zrozumiały widzom różnych pokoleń – od przedszkolaków do emerytów. Tak oto uczniowie drugiej klasy szkoły zaprezentowali teatralizowaną inscenizację wiersza Juliana Tuwima „Abecadło”. Opowiedzieli też o wakacyjnym pobycie w Krakowie, który odwiedzili na zaproszenie Stowarzyszenia „Kresy”. Uczniowie starszych klas opowiedzieli z kolei o swoich przygodach wakacyjnych, m.in. o pobycie edukacyjnym na obozie językowym na Podhalu, niedaleko Zakopanego i o zorganizowanej przez przewodniczącą Rady Naczelnej ZPB Andżelikę Borys we wrześniu wizycie w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, gdzie mieli okazję poznać osobiście Pierwszą Damę RP Agatę Kornhauser-Dudę i zaprezentować także jej swoje zdolności artystyczne.
Szkoła Społeczna Języka Polskiego przy Oddziale ZPB w Mińsku działa już ósmy rok. Założona została z inicjatywy miejscowych działaczy Związku Polaków na Białorusi, ma bogatą tradycję i cieszy się zasłużoną renomą wśród Polaków Mińska, chcących uczyć się języka swoich przodków, zgłębiać wiedzę o Polsce, jej historii, a także kulturze i tradycji. Nauczyciele, prowadzący zajęcia w szkole, są po studiach wyższych w Polsce i ciągle doskonalą swój warsztat nauczycielski, biorąc udział w szkoleniach dla nauczycieli, organizowanych przez ZPB zarówno na terenie Białorusi, jak i w Polsce. Są to pedagodzy o najwyższych kwalifikacjach, a ich uczniowie po ukończeniu szkoły mają realne szanse na podjęcie studiów wyższych w Polsce. Tylko w roku akademickim 2016/2017 studia na różnych uczelniach wyższych w Polsce podjęło pięcioro absolwentów szkoły.
Ogółem liczba uczęszczających do szkoły uczniów w wieku szkolnym wynosi 130. Poza tym placówka prowadzi zajęcia z języka polskiego dla dorosłych, gdyż rodzice uczniów i ich dziadkowie także odczuwają potrzebę nauczenia się mowy ojczystej, bądź doskonalenia jej znajomości.
Dodatkową korzyścią dla najmłodszych uczniów Szkoły Społecznej Języka Polskiego przy ZPB w Mińsku, działającej w pomieszczeniach kościoła św. Szymona i Heleny jest to, że równolegle z nauką języka polskiego mogą pobierać naukę religii, w działającej przy kościele, z inicjatywy Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Mińsku, szkółce niedzielnej pod dyrekcją Natalii Łaurenko.
Ambasada RP w Mińsku żywo się interesuje działalnością obu placówek edukacyjnych, o czym świadczy chociażby obecność na Mszy świętej z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2016/2017, uroczystym koncercie szkolnym i otwarciu w murach świątyni wystawy z okazji 1050-lecia Chrztu Polski, ambasadora RP na Białorusi Konrada Pawlika. W darze od Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Mińsku szkoły otrzymały gry edukacyjne i artykuły szkolne.
Polina Juckiewicz z Mińska