Wernisażem wystawy historycznej i uroczystym koncertem Polacy Mińska uczcili 25 września w kościele pw. św. Szymona i Heleny, obchodzoną w tym roku 1050. rocznicę Chrztu Polski. Obchody jubileuszowe zostały zorganizowane przez Ambasadę RP na Białorusi.
Uroczystości poprzedziła Msza św., celebrowana przez proboszcza Czerwonego Kościoła, ks. Władysława Zawalniuka. Witając obecnych proboszcz powiedział: „Wszyscy razem chcemy podziękować Bogu za tak wielki Jego Dar, za przyjęcie Chrztu przez Polskę. Ten Dar duchowy – wiara święta, trwa w nas do dzisiaj i daj Boże, będzie trwać do końca świata. Polska ziemia wydała światu wielu świętych – między innymi św. Faustynę Kowalską i św. Jana Pawła II. Fundator tego Kościoła, sługa Boży Edward Wojniłłowicz, również łączy nasze narody. Niech dobry Bóg naszym narodom błogosławi, niech błogosławi kierującym naszymi państwami, i niech dodaje nam siły woli i roztropności, obyśmy trwali w pokoju, zgodzie i budowali dobrą przyszłość, zawdzięczając miłości Bogu i bliźniemu”.
Polska przyjęła chrzest w 966 roku. Wówczas chrzest przyjął jej pierwszy władca Mieszko I, inicjując ochrzczenie także swoich podwładnych i włączając swoje państwo w krąg kultury chrześcijańskiej. Przyjęcie wiary chrześcijańskiej sprawiło, że na ziemiach polskich rozwinęły się kultura i sztuka, powstało państwo. Chrześcijaństwo na ziemiach polskich sprzyjało budowie wielu kościołów powstawaniu rzeźb i obrazów. Za sprawą chrześcijaństwa do Polski przyszła nauka czytania i pisania, co sprzyjało rozwojowi innych dyscyplin naukowych i usprawnieniu administrowania państwem, którego potęga i znaczenie zaczęły rosnąć, jak nigdy przed tym.
Po nabożeństwie, otwierając wystawę historyczną, poświęconą wydarzeniom sprzed 1050 lat, Ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik przypomniał zgromadzonym, że cały 2016 rok jest rokiem obchodów Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. „Bardzo się cieszę, że mogę otworzyć wystawę historyczną o powstaniu Państwa Polskiego w tym kościele, za co ogromnie jesteśmy wdzięczni księdzu proboszczowi. Mam nadzieję, że wystawa wzbogaci wiedzę zwiedzających na temat historii, kultury i korzeni duchowych Polski i Polaków. Cieszę się, gdyż to szczególne miejsce – ten kościół pod wezwaniem św. Szymona i św. Heleny, jest miejscem, w którym duchowość i religia także przeplatają się z historią i kulturą”.
Po otwarciu wystawy wszyscy goście uroczystości zostali zaproszeni na uroczysty koncert pieśni religijnych i patriotycznych, w którym wystąpiły: chór liturgiczny Czerwonego Kościoła „Głos Duszy” (dyrygent Tatiana Gażewska-Pieszak) oraz zespół instrumentalny nauczycieli ze Szkoły Muzycznej nr 19 w Mińsku (kierownik Halina Stiapanawa).
Podczas koncertu publiczność miała okazję wysłuchać między innymi piosenek: „Polska moja”, „Bogurodzica” (najstarsza utrwalona polska pieśń religijna), „W ciszy kościoła, o Maryjo Niepokalana”, „Zaszum nam Polsko”, „Polakom z Polski”.
Wiele utworów, wykonywanych podczas koncertu, są autorstwa Heleny Abramowicz, która skomponowała muzykę do ponad 70 pieśni śpiewanych w różnych językach. Najwięcej, bo aż 50 z nich, to piosenki o tematyce religijnej, patriotycznej, filozoficznej oraz romantycznej, śpiewanych jest po polsku.
Po zakończeniu koncertu w imieniu Polaków Mińska głos zabrała Helena Marczukiewicz, prezes Oddziału ZPB w Mińsku. Polska działaczka dziękowała organizatorom obchodów w osobach ambasadora RP na Białorusi Konrada Pawlika oraz II sekretarz Ambasady RP w Mińsku Elżbiety Iniewskiej, odpowiedzialnej za realizację projektów dyplomacji publicznej i kulturalnej. Podziękowanie pod adresem artystów Helena Marczukiewicz złożyła na ręce Heleny Abramowicz i Tatiany Gażewskiej-Pieszak.
Szczególną wdzięczność prezes Oddziału ZPB w Mińsku wyraziła proboszczowi kościoła pw. św. Szymona i Heleny, księdzu Władysławowi Zawalniukowi. „Mam nadzieję, że Czerwony Kościół, będący kolebką życia kulturalnego Polaków Mińska, pozostanie dla nas najdroższym ośrodkiem kultury polskiej także w przyszłości” – mówiła Helena Marczukiewicz.
Ludmiła Burlewicz z Mińska, zdjęcia Aleksandra Wasilenki