HomeOświataPierwsza Dama RP spotkała się z polskimi dziećmi z Białorusi

Pierwsza Dama RP spotkała się z polskimi dziećmi z Białorusi

Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda przyjęła 2 września w Pałacu Prezydenckim ponad setkę dzieci i ich nauczycieli z Białorusi. Przyjechali do Warszawy m.in. z: Grodna, Brześcia, Mińska, Mohylewa, Baranowicz, Mołodeczna, Iwieńca, Borysewa, Wołkowyska, Nowogródka, Lidy, Werenowa, Brzostowicy i Porzecza.

Agata_Duda_Andzelika_Borys

Agata Kornhauser-Duda i Andżelika Borys

Do spotkania doszło z inicjatywy przewodniczącej Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys, która wcześniej, podczas jednego ze spotkań z parą prezydencką – Agatą Kornhauser-Dudą i Prezydentem RP Andrzejem Dudą – zgłosiła pomysł wizyty polskich dzieci z Białorusi w Pałacu Prezydenckim. Spotkanie zorganizowało Biuro do spraw Kontaktu z Polakami za Granicą, a przyjazd dzieci do Warszawy został sfinansowany przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie. Pomocy w bezstresowym dla dzieci przekroczeniu granicy udzielił natomiast Konsulat Generalny RP w Grodnie.

Agata_Duda_dzieci1

Na początku spotkania, które odbywało się w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego, Andżelika Borys przedstawiła Pierwszej Damie gości, wymieniając reprezentowane przez nich ośrodki nauczania języka polskiego i miejscowości, w których one funkcjonują. Andżelika Borys wspomniała też o realizowanych latem przez ZPB wakacyjnych inicjatywach edukacyjnych dla polskich dzieci z Białorusi, między innymi o akcji „Lato z Polską”, w ramach której doszło do spotkania jej uczestników z Pierwszą Damą RP w Pałacu Prezydenckim.

Agata_Duda_dzieci4

Akcja „Lato z Polską” – powstała w 2009 roku z inicjatywy śp. Macieja Płażyńskiego, ówczesnego prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz Andżeliki Borys, która wtedy była prezesem Związku Polaków na Białorusi. Ogólnokrajowa akcja, wspierana jest przez polskie samorządy. Podczas przyjazdów do Polski dzieci mogą doskonalić język polski, poznają historię oraz ważne i ciekawe miejsca w Polsce.

Agata_Duda_dzieci5

Goście Małżonki Prezydenta przyjechali do Pierwszej Damy z niespodzianką. Przedstawili w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego wzruszający program artystyczny, oparty na polskich utworach słownych i muzycznych.

Bozena_Worono1

Bożena Worono z Lidy recytuje wiersz Wisławy Szymborskiej „Gawęda o miłości do ziemi ojczystej”

Szkola_Polska_w_Baranowiczach

Młodzież ze Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana z Baranowicz śpiewa piosenkę „Kraj rodzinny”

Harcerze_Borysew

Harcerze z Domu Polskiego w Borysewie śpiewają piosenkę harcerską „Wspomnienie bumeranga”

Uczniowie_z_Brzescia

Wiersz „Polska” recytuje Ryszard Przymus z Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Brześciu

Uczniowie_z_Mohylewa1

Piosenka „Krasnoludki” w wykonaniu młodzieży polskiej z Mohylewa

Dzieci chętnie prezentowały swoją znajomość języka polskiego podczas recytacji wierszy, śpiewania piosenek i rozmów indywidualnych z Pierwszą Damą.

Marcin_Pisalnik

Marcin Pisalnik recytuje wiersz Czesława Janczarskiego „Naprawimy misia”

Marcin_Pisalnik2

Pierwsza Dama RP gratuluje Marcinowi Pisalnikowi doskonałego występu recytatorskiego

Przedszkole1

Występ dzieci z przedszkola Nr 83 z Grodna

Szkola_Polska_w_Grodnie

Piosenka „Książeczki na półeczkach pojedziemy na wycieczkę” w wykonaniu dzieci z Polskiej Szkoły w Grodnie

Szkola_Polska_w_Grodnie1

„Jestem Polakiem” w wykonaniu dzieci z Polskiej Szkoły w Grodnie, solistki – Emilia Porzecka i Diana Burzyńska

Szkola_Polska_w_Grodnie2

Emilia Porzecka i Jana Gawin z Polskiej Szkoły w Grodnie wręczają Pierwszej Damie RP karawaj

Po koncercie Agata Kornhauser-Duda wygłosiła do gości krótkie przemówienie.

Agata_Duda_2

Agata Kornhauser-Duda

„Po takim przedstawieniu muszę powiedzieć, że jesteście niezwykle utalentowani. Poczułam się naprawdę wzruszona. Dziękuję Wam za to. Myślę, że młodzież w Polsce powinna uczyć się od Was miłości do Ojczyzny i patriotyzmu. Należą się Wam raz jeszcze wielkie oklaski!

Bardzo dziękuję Państwu, że podejmujecie trud nauki języka polskiego. Jestem pod wrażeniem tego, jak pięknie młodzież mówi po polsku. Jest to zasługa nauczycieli i rodziców. Serdecznie Wam za to dziękuję!

Jestem Wam wdzięczna za to, że zechcieliście przyjechać do Warszawy i, że mogę Was gościć w Pałacu Prezydenckim. Mam nadzieję, że Pałac Wam się spodoba. Bardzo lubię, kiedy młodzież przyjeżdża tutaj, bo wtedy te poważne mury wypełniają się pozytywną energią”.

Pierwsza Dama krótko opowiedziała historię Pałacu Prezydenckiego, przytaczając kilka ciekawostek, między innymi taką, że tutaj właśnie w wieku ośmiu lat swój pierwszy koncert zagrał Fryderyk Chopin.

Agata_Duda_serce

Pierwsza Dama RP z sercem, wykonanym przez młodych Polaków z Mohylewa

Agata Kornhauser-Duda serdecznie dziękowała za wspaniałą inicjatywę Andżelice Borys, przypominając o tym, jak poznała ją razem z małżonkiem podczas jednego ze spotkań w Pałacu Prezydenckim.

Dzieciom z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego Pierwsza Dama powiedziała: „Życzę Wam wspaniałych ocen i powodzenia w nauce, a także żebyście mieli czas na rozwijanie swoich pasji, zdolności i talentów”.

Nauczycielom Małżonka Prezydenta życzyła satysfakcji i sukcesów w pracy. „Jestem Waszą koleżanką po fachu. W związku z tym – naprawdę wiem, czym jest praca nauczyciela. Życzę, abyście nie popadali w rutynę, gdyż jest to chyba najgorsze, co może się zdarzyć w tej pracy. Pragnę żebyśmy zaszczepiali w uczniach chęć do rozwijania się, do bycia kreatywnym. Życzę żeby wasi uczniowie byli ciekawi świata” – mówiła Agata Kornhauser-Duda.

Pierwsza Dama także zachęcała młodzież i nauczycieli do udziału w Narodowym Czytaniu „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, które będzie czytane w tym roku nie tylko w Polsce, ale i za granicą. W prezencie od Pani Prezydentowej goście z Białorusi otrzymali piękne wydania najbardziej znanych powieści Henryka Sienkiewicza.

Agata Kornhauser-Duda przekazała gościom i ich rodzinom pozdrowienia od Pana Prezydenta, który, jak zapewniła, wie o wizycie w Pałacu tak licznej delegacji z Białorusi.

Agata_Duda_Mirek_Bancer

Bukiet kwiatów Pierwszej Damie RP wręcza najmłodzy uczestnik spotkania – Mirek Bancer

Agata_Duda_Baranowicze

Dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej im. Tadeusza Rejtana Elżbieta Raczkowska-Jarmolicz z uczniami dziękuje Pani Prezydentowej

Agata_Duda_Borysew

Harcerz z Domu Polskiego w Borysewie wręcza upominek Pierwszej Damie RP

Agata_Duda_Brzesc

Ryszard Przymus z Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Brześciu rozmawia z Panią Prezydentową

Agata_Duda_Dzieci_z_Lidy1

Dzieci z Lidy wraz z prezes Oddziału ZPB w Lidzie Ireną Biernacką wręczają upominki wykonane własnoręcznie

Agata_Duda_Dzieci_z_Lidy3

Agata_Duda_Dzieci_z_Lidy2

Agata_Duda_Mohylew

Nauczycielka języka polskiego z Mohylewa Anastazja Tkaczowa opowiada Pani Prezydentowej o swojej szkole

Agata_Duda_Mohylew1

Zdjęcie pamiątkowe uczniów z Mohylewa z Pierwszą Damą RP

Agata_Duda_Molodeczno

Wiktor Baranowicz, kierownik zespołu „Białe Skrzydła” z Mołodeczna wręcza nagranie z występem zespołu

Agata_Duda_Wolkowysk

Maria Tiszkowska, prezes Oddziału ZPB w Wołkowysku opowiada o Polskiej Szkole w Wołkowysku

Agata_Duda_Porzecze

Dzieci z Porzecza ze swoją nauczycielką języka polskiego Aleksandrą Karec wręczają obraz własnoręcznie wykonany

Agata_Duda_Szkola_Artystyczna1

Agata_Duda_Szkola_Artystyczna3

Andżelika Borys przedstawia Pani Prezydentowej Renatę Dziemiańczuk (po lewej) kierowniczkę Letniej Szkoły Artystycznej „Spotkanie ze sztuką” o pracy, której opowiada album wręczony Pierwszej Damie RP

Po smacznym obiedzie z Pierwszą Damą RP i zwiedzaniu Pałacu Prezydenckiego z przewodnikiem grupa najmłodszych dzieci zwiedziła warszawskie ZOO.

wspolne_zdjecie1

Zdjęcie pamiątkowe gości Pierwszej Damy RP w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Brawo dla naszych młodych gości z kresów – brawo dla pani prezydentowej. Z wielką przyjemnością obejrzałbym gdzieś filmową relację z tego spotkania, występy polskich dzieci…

Skomentuj

Skip to content