HomeHistoria„Droga Krzyżowa do Niepodległości” – cykl obrazów

„Droga Krzyżowa do Niepodległości” – cykl obrazów

29 czerwca doktor Aleksander Zubrycki przekazał Ambasadzie RP w Mińsku cykl obrazów o polskich miejscach pamięci „Droga Krzyżowa do Niepodległości” będący efektem ponad 20 lat jego wytrwałej pracy artystycznej.

Zubrycki 3

Aleksander Zubrycki, fot.:Kraj.by

W podziękowaniu skierowanym do autora Ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik stwierdził m.in.: „Szanowny Panie Aleksandrze, w imieniu własnym oraz wszystkich pracowników Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej na Białorusi pragnę złożyć na Pana ręce wyrazy najwyższego uznania za wieloletnią pracę artystyczną oraz zaangażowania w ochronę i popularyzację naszego wspólnego dziedzictwa. Stworzone przez Pana obrazy mają unikalną wartość artystyczną i patriotyczną. Zarówno technika ich wykonania, jak i też tematyka której dotyczą sprawiają, iż stanowią one niezwykle cenne świadectwo burzliwej historii Polski i Białorusi”.

Prezentowane poniżej zdjęcia wybranych obrazów autorstwa Aleksandra Zubryckiego ze względu na ograniczenia techniczne nie oddają efektów trójwymiarowości i niezwykłego załamywania się światła. Ze wszystkimi przekazanymi obrazami będzie można zapoznać się podczas zaplanowanej przez Ambasadę RP w Mińsku na 11 listopada br. wystawy poświęconej twórczości autora.

Zubrycki2

Aleksander Zubrycki doktor nauk medycznych, specjalista oftalmolog. Urodził się w 1932 r. na mohylewszczyźnie w rodzinie białoruskiej. W 1956 r. ukończył studia medyczne w Mińsku. W tym samym roku został skierowany do pracy w szpitalu w Wilejce, gdzie zapoznał się z polskimi lekarzami i pielęgniarkami. W ciągu trzech lat wspólnej pracy nauczył się języka polskiego oraz poznał historię Polski. Podczas pracy w Wilejce szczególnie zainteresował się miejscami związanymi z losami Polaków na Białorusi. Przez ponad 40 lat pracy zawodowej zbierał materiały dotyczące miejsc pamięci narodowej, mogił powstańców styczniowych i żołnierzy Wojska Polskiego poległych w latach 1919-1920. Po przejściu na emeryturę poświęcił się twórczości artystycznej.

Bereza

Bereza

Bieniakonie

Bieniakonie

Dunilowicze

Duniłowicze

Ilija

Ilija

Aleksander Zubrycki opracował unikatową technikę tworzenia obrazów – mozaik powstających z drobniutkich kryształków i sproszkowanego kolorowego szkła nakładanego bezpośrednio na drewno. Dzięki niezwykłej precyzji i odpowiedniemu doborowi materiału kryształy tworzą trójwymiarową barwną powierzchnię, w niezwykły sposób załamującą światło. Oprócz walorów artystycznych obrazy Aleksandra Zubryckiego mają również ważny walor dokumentalny i edukacyjny, gdyż w realistyczny sposób oddają wygląd poszczególnych miejsc pamięci narodowej.

Kurzeniec

Kurzeniec

Kurzeniec1

Kurzeniec

NowySwierzen

Nowy Świerżeń

Pleban

Pleban

W przeciągu 20 lat pracy twórczej Aleksander Zubrycki stworzył ponad 80 obrazów podzielonych na trzy zasadnicze cykle: „Kościoły Białorusi”, „Białoruś Mickiewicza” i „Droga Krzyżowa do Niepodległości”. Obrazy były prezentowane na licznych wystawach w Polsce i na Białorusi. Za swoją twórczość został odznaczony Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej oraz Medalem „Pro Memoria”.

Aleksander Zubrycki zmarł 12 lipca 2016 r.

Cześć Jego Pamięci!

Pruzany

Prużany

WielkaBerestowica

Wielka Brzostowica

wojkowicze

Wojkowicze

Znadniemna.pl za minsk.msz.gov.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content