HomeReligiaKs. Jurij Borok: „Sprawa księdza Lazara się sypie, on jest niewinny”

Ks. Jurij Borok: „Sprawa księdza Lazara się sypie, on jest niewinny”

Przedstawiciele Kościoła Katolickiego na Białorusi wierzą w niewinność aresztowanego przez KGB księdza Władysława Lazara, ale jedyne co mogą zrobić, to apelować do wiernych o modlitwy za pomyślne zakończenie sprawy. W programie telewizji Biełsat „Dwa na dwa” mówił o tym ksiądz Jurij Borok.

Ksiądz Władysław Lazar, fot.: catholic.by

Ksiądz Władysław Lazar, fot.: catholic.by

Duchowny jest przekonany, że ksiądz Lazar nie ma nic wspólnego z przestępstwem, które próbuje mu się inkryminować.

„Kiedy po trzech miesiącach milczenia otrzymaliśmy wreszcie oficjalne informacje, o co jest on oskarżany, bardzo byliśmy tym zaskoczeni. Po trzech miesiącach przesłuchań, przetrzymywania człowieka w izolatce oskarżają go o przekazywaniu dóbr materialnych lub pieniędzy. To wywołuje tylko uśmiech. Sprawa księdza Lazara się sypie, on jest niewinny” – powiedzia ksiądz Jurij Borok.

Ksiądz zapewnił, że Kościół Katolicki robi wszystko co w jego mocy, by doprowadzić do uwolnienia księdza Lazara.

„Kiedy mówimy: Czyż aby wystarczająco robi metropolita Tadeusz Kondrusiewicz: prosi wiernych, zwraca się do nich z apelami, żeby się modlili? A co można zrobic jeszcze? Przypomina mi się pytanie Stalina: „ A ile dywizji ma Watykan?” Czego my oczekujemy – że będzie desant z Watykanu albo metropolita wezwie wszystkich, żeby poszli pod ściany więzienia KGB i żądali uwolnienia?- pyta ksiądz.

Aresztowanie proboszcza parafii p.w. Zesłania Ducha Świętego w Borysowie, księdza Władysława Lazara jest jedną z bardziej tajemniczych spraw na Białorusi. Duchowny, który nie angażował się w politykę został oskarżony o zdradę państwa.

Kościół Katolicki na Białorusi wstrzymuje się od wyrażania stanowiska ws. aresztowanego księdza. Metropolita Kondrusiewicz ogranicza się do apeli o modlitwy za przetrzymywanego przez KGB proboszcza z Borysowa i prosi księży o ostrożność. Takie stanowisko hierarchów wywołuje falę krytyki ze strony niektórych duchownych i wiernych, którzy oczekuja bardziej radykalnych kroków. Aresztowanie księdza Lazara postrzegane jest przez wielu jako próba zastraszenia katolików oraz wywołania atmosfery uprzedzenia do Kościoła Katolickiego.

Kresy24.pl/TV Biełsat

Najnowsze komentarze

  • „Metropolita Kondrusiewicz ogranicza się do apeli o modlitwy…”, bo wie, że ta kanalia jest zamieszana.

Skomentuj

Skip to content