HomeOświataRuszyła akcja „Lato z Polską”

Ruszyła akcja „Lato z Polską”

Wczoraj, 29 czerwca, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski spotkał się z grupą dzieci z Białorusi, przebywających na koloniach w stolicy Podlasia w ramach, zapoczątkowanej jeszcze w 2009 roku przez byłego prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska ” śp. Macieja Płażyńskiego wspólnie z ówczesną prezes ZPB Andżeliką Borys, ogólnokrajowej, wspieranej przez samorządy, akcji „Lato z Polską”.

Bialystok_Akcja_Lato_z_Polska1

Bialystok_Akcja_Lato_z_Polska

Przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Anna Kietlińska

– W najlepszych, jeszcze za życia śp. Marszałka Płażyńskiego, latach w ramach akcji „Lato z Polską” z Białorusi do Polski wyjeżdżało nawet trzy tysiące dzieciaków – opowiada nam o początkach akcji Andżelika Borys.

07.07.2009 - Akcja Lato z Polska w Bialymstoku (14)

Białystok, dnia 07.07.2009 roku. Akcja „Lato z Polską”: prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Maciej Płażyński, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i ówczesna prezes ZPB Andżelika Borys

07.07.2009 - Akcja Lato z Polska w Bialymstoku (20)

Prezes Stowarzyszenia „Wspolnota Polska” Maciej Płażyński

07.07.2009 - Akcja Lato z Polska w Bialymstoku (21)

Prezes Stowarzyszenia „Wspolnota Polska” Maciej Płażyński wręcza koszulkę z napisem „Lato z Polską” Andżelice Borys

07.07.2009 - Akcja Lato z Polska w Bialymstoku (22)

Wspomina, że Maciej Płażyński osobiście wraz z nią wizytował samorządy w całej Polsce i prosił, aby znalazły możliwość zorganizowania odpoczynku chociaż dla jednej grupy polskich dzieci z Białorusi. – Włączyło się wówczas w akcję wiele samorządów. Po tragicznej śmierci marszałka staram się kontynuować akcję „Lato z Polską” samodzielnie. Oczywiście nie mam takiej siły przebicia, jak śp. Maciej Płażyński. Dlatego z każdym rokiem liczba zapraszanych przez samorządy dzieci z Białorusi maleje – przyznaje Andżelika Borys. Zdradza, że w tym roku akcję „Lato z Polską” we współpracy z nią oprócz Białegostoku kontynuują Sopot, Poznań, Opole, Szczecin i Kwidzyń. – Może dojdzie jeszcze Wrocław i inne miasta, ale to chyba już będą wyjazdy, dofinansowywane przez polskie organizacje pozarządowe ze środków Senatu RP, przeznaczonych na letni wypoczynek w Polsce dzieci polskich ze Wschodu – podkreśla.

Bialystok_Akcja_Lato_z_Polska7

Co się tyczy wypoczynku dzieci polskich z Białorusi, który zostanie dofinansowany przez przyjmujące je samorządy, czyli wypoczynku zorganizowanego tak, jak to wymyślił Marszałek Płażyński, to w tym roku akcja „Lato z Polską ” obejmie, wedle szacunków Andżeliki Borys, około 400 dzieci z różnych regionów Białorusi?

Bialystok_Akcja_Lato_z_Polska6

Białystok stał się miastem, inaugurującym tegoroczną, wspieraną przez samorządy, akcję „Lato z Polską”. Grupa odpoczywających obecnie w stolicy Podlasia dzieciaków liczy około trzydzieści. Pochodzą z Grodna, Wiercieliszek i Szczuczyna.

Bialystok_Akcja_Lato_z_Polska2

Bialystok_Akcja_Lato_z_Polska5

Na spotkaniu z prezydentem Truskolaskim dzieci recytowały wiersze w języku polskim, demonstrując znajomość języka polskiego, który mogą doskonalić, przebywając na koloniach w Polsce.

Bialystok_Akcja_Lato_z_Polska4

Prezydent Białegostoku rozdaje plecaki dzieciom

Prezydent, zwracając się do uczestników spotkania, wspomniał o początkach akcji „Lato z Polską”, kiedy promował ją osobiście śp. Maciej Płażyński, i zadeklarował, że dopóki jest Prezydentem Miasta Białegostoku – Białystok we współpracy z Podlaskim Oddziałem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” będzie wspierał tę akcję.

Bialystok_Akcja_Lato_z_Polska3

Andżelika Borys dziękuję Tadeuszowi Truskolaskiemu

Dzieci, odpoczywające na koloniach w Białymstoku, otrzymały w prezencie od prezydenta Truskolaskiego plecaczki z wyposażeniem szkolnym.

Znadniemna.pl, zdjęcia Marka Zaniewskiego i Iness Todryk-Pisalnik

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content