Msza św. dziękczynna w katedrze grodzieńskiej za duszę Stefana Batorego, z Bożej łaski króla Polski, wielkiego księcia litewskiego, ruskiego, pruskiego, mazowieckiego, żmudzkiego, kijowskiego, wołyńskiego, podlaskiego, inflanckiego, a także siedmiogrodzkiego – zakończyła w minioną niedzielę obchody 480. rocznicy urodzin zasłużonego dla Grodna monarchy.
W dniu urodzin króla, przypadających na 27 września, w galerii „Kryga” została otwarta tematyczna wystawa obrazów, która potrwa do końca tygodnia. Wśród autorów wystawionych prac są między innymi Aleś Surau, Stanisław Kiczko, prezes Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB oraz Natalia Klimowicz.
W niedzielę obchody rocznicowe były kontynuowane w katedrze grodzieńskiej. Wieczorową mszę w intencji króla celebrował biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz. Homilię wygłosił zaś ks. prof. Aleksander Mackiewicz. Przypomniał on zasługi monarchy i wybitnego męża stanu dla Polski oraz Grodna.
Liturgii towarzyszył śpiew utworów z 15-16 stuleci w wykonaniu działającego przy ZPB chóru „Głos znad Niemna”. Po Mszy św. zgromadzeni w świątyni zostali zaproszeni do pozostania na koncercie muzyki i tańca z epoki Stefana Batorego w wykonaniu zespołu studentek z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Małgorzaty Greli oraz Kapeli Grodzieńskiej.
Zgromadzonej publiczności, ks. biskupowi i artystom podziękował konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz
Konsulat Generalny RP w Grodnie był inicjatorem i organizatorem obchodów 480. rocznicy urodzin króla Stefana Batorego w jego ukochanym grodzie nad Niemnem.
a.pis.