HomeHistoriaMedal dla uczestnika kampanii wrześniowej 1939 r.

Medal dla uczestnika kampanii wrześniowej 1939 r.

Pamiątkowy medal „Obrońcy Ojczyzny 1939 – 45” otrzymał pośmiertnie Leonid Radziszewski. Odznaczenie odebrały jego córki.

Odznaczenie_Radziszewskiego

Jan Sroka wręcza medal córkom Leonida Radziszewskiego

W Ambasadzie RP w Mińsku odbyła się uroczystość pośmiertnego uhonorowania medalem „Obrońcy Ojczyzny 1939-45” Leonida Radziszewskiego. To żołnierz Wojska Polskiego, który brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r.

Odznaczenie_Radziszewskiego2

Medal „Obrońcy Ojczyzny 1939-45”

Jan Sroka, przedstawiciel Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, podkreślił, że medal został przyznany w uznaniu wybitnych zasług położonych w walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej . „Państwo polskie stara się pamiętać o wszystkich ludziach, którzy walczyli o jego niepodległość i wolność” – powiedział Jan Sroka.

Przyznany pośmiertnie medal odebrały córki Leonida Radziszewskiego Jelena i Jewgienija, przypominając sylwetkę ojca – w latach przedwojennych studenta fizyki na Uniwersytecie im. Stefana Batorego w Wilnie, który po walkach w kampanii wrześniowej trafił do niewoli niemieckiej. Próbował z niej uciekać trzy razy, ale za każdym razem zostawał schwytany.

Odznaczenie_Radziszewskiego3

Córki Leonida Radziszewskiego Jelena i Jewgienija z Konradem Pawlikiem, ambasadorem RP na Białorusi

Ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik podziękował córkom za podtrzymywanie pamięci o ojcu. „Polska pamięta o swoich bohaterach. Jest im wdzięczna za poświęcenie oraz wierną służbę” – powiedział dyplomata.

Znadniemna.pl za minsk.msz.gov.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content