HomeOświataPrzedszkolaki z Grodna i Dąbrowy Białostockiej zwiedziły Augustów

Przedszkolaki z Grodna i Dąbrowy Białostockiej zwiedziły Augustów

Drugi etap projektu edukacyjnego „Weekendowe przedszkole bez granic”, realizowanego z inicjatywy przewodniczącej Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys przy wsparciu firmy EKOprojekt z Sokółki i Urzędu Miasta Dąbrowy Białostockiej, odbył się w minioną sobotę, 25 czerwca.

Augustow_Przeszkolaki_rejs_statkiem5

Około dwudziestu dzieciaków w wieku przedszkolnym z polskich rodzin Grodna razem z blisko dziesięcioma wychowankami Przedszkola Samorządowego w Dąbrowie Białostockiej wspólnie wyjechały na wycieczkę do Augustowa. Było to drugie wspólne spędzanie czasu przedszkolaków z Grodna i Dąbrowy Białostockiej, które poznały się podczas inauguracyjnego etapu „Weekendowego przedszkola bez granic” 23 kwietnia tego roku.

Augustow_Przeszkolaki_warsztaty3

Tomek Samojlik, rysownik i autor książek o tematyce przyrodniczej czyta wraz z dziećmi

Augustow_Przeszkolaki_warsztaty12

Augustow_Przeszkolaki_warsztaty6

Augustow_Przeszkolaki_warsztaty7

Zofia Stanecka i Marianna Oklejak

Po przybyciu do Augustowa grupa przedszkolaków, pilotowana osobiście przez fundatora wyjazdu – właściciela firmy EKOprojekt z Sokółki Jerzego Pławsiuka, wzięła udział w odbywającym się tego dnia w Augustowie pikniku literacko-artystycznym dla dzieci pod nazwą „Spotkania pod chmurką”.

Augustow_Przeszkolaki_warsztaty5

Augustow_Przeszkolaki_warsztaty4

Augustow_Przeszkolaki_warsztaty

Podczas pikniku dzieciaki miały okazję uczestniczyć w spotkaniu z autorkami popularnej i lubianej przez dzieci serii książek o Basi – Zofią Stanecką i Marianną Oklejak, które poprowadziły z maluchami warsztaty artystyczne, proponując między innymi namalowanie postaci, które straszą w lesie.

Augustow_Przeszkolaki_warsztaty8

Marianna Oklejak i Zofia Stanecka

Augustow_Przeszkolaki_warsztaty11

Augustow_Przeszkolaki_warsztaty10

Augustow_Przeszkolaki_warsztaty9

Po zajęciach plastycznych na weekendowych przedszkolaków bez granic czekała największa atrakcja – rejs statkiem „Swoboda” po rzece Netcie oraz jeziorach Necko i Białe z wyjściem na ląd we wsi Studzieniczna, słynącej z Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej, które 9 czerwca 1999 roku, także podczas rejsu statkiem, nawiedził Papież Jan Paweł II.

Augustow_Przeszkolaki_rejs_statkiem1

Rejs statkiem

Augustow_Przeszkolaki_rejs_statkiem2

Augustow_Przeszkolaki_rejs_statkiem3

Śluzowanie statku w śluzie Przewięź

Augustow_Przeszkolaki_rejs_statkiem4

Wspólne zdjęcie dzieciaków i opiekunów na lądzie we wsi Studzieniczna

Podczas rejsu dzieciaki z nieudawanym entuzjazmem i zainteresowaniem obserwowały z pokładu śluzowanie statku w śluzie Przewięź.

Augustow_Przeszkolaki_kosciol

Kaplica Matki Bożej Studzienicznej

Augustow_Przeszkolaki_kosciol1

Augustow_Przeszkolaki_kosciol4

Augustow_Przeszkolaki_kosciol2

Woda ze studzienki przy kaplicy ma właściwości lecznicze

Augustow_Przeszkolaki_kosciol3

Przed pomnikiem św. Jana Pawła II

Augustow_Przeszkolaki_rejs_statkiem6

Pod koniec rejsu, już wracając do portu przedszkolaki, interesujący się piłką nożną, zauważyły na brzegu ludzi z szalikami „Polska” w miejscowej strefie kibica. Tłum wznosił okrzyki na cześć Kuby Błaszczykowskiego, który akurat strzelił gola do bramki drużyny Szwajcarii w rozgrywanym tego dnia przez Reprezentację Polski w piłce nożnej meczu 1/8 finału, odbywających się we Francji Mistrzostw Europy w najpopularniejszej na świecie dyscyplinie sportu.

Augustow_Przeszkolaki_jezioro

Jerzy Pławsiuk odpędza łabędzi, żeby dzieciaki mogły bezpiecznie wejść do wody

Augustow_Przeszkolaki_jezioro1

Augustow_Przeszkolaki_jezioro2

Augustow_Przeszkolaki_jezioro3

W towarzystwie opiekunów i rodziców maluchy miały okazję zwiedzać Augustów w najbardziej upalnym dniu tegorocznego czerwca. Ta okoliczność wpłynęła na to, iż organizatorzy wyjazdu zadbali o możliwość przyjęcia przez maluchów kąpieli wodnej w jeziorze Necko, do którego wpada rzeka Netta, nad brzegiem której, niedaleko jeziora, znajduje się jeden z najpopularniejszych w Augustowie ośrodków wypoczynkowych „Pałac na Wodzie” Falkowski. Połączone z obiadem zwiedzanie ośrodka było jednym z punktów programu zwiedzania Augustowa, a właściciel „Pałacu na Wodzie” Bogusław Falkowski osobiście witał młodych gości z Grodna i Dąbrowy Białostockiej w osiemnastowiecznym stroju szlacheckim, budząc szczere zainteresowanie i podziw ze strony dzieciaków.

Augustow_Przeszkolaki_obiad

Przedszkolaków wita Bogusław Falkowski, dyrektor i właściciel „Pałacu na Wodzie”

Augustow_Przeszkolaki_obiad3

Bogusław Falkowski w osiemnastowiecznym stroju szlacheckim

Augustow_Przeszkolaki_obiad2

Przed „Pałacem na Wodzie”

Podczas posiłku w „Pałacu na Wodzie” najmłodsi kibice mogli z okien obserwować augustowską strefę kibica, która już przeżywała serię rzutów karnych, decydujących o zwycięzcy meczu Szwajcaria-Polska w 1/8 finału EURO 2016. Na szczęście w sali obiadowej „Pałacu na Wodzie” był włączony telewizor z transmisją meczu, więc kibicujące Polsce mali futboliści mogli przeżyć radość z powodu awansu Polski do ćwierćfinału Mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Augustow_Przeszkolaki_kosciol5

Pełne pozytywnych wrażeń i emocji, także sportowych, weekendowe przedszkolaki bez granic pożegnały Augustów i udały się do domu.

Augustow_Przeszkolaki_obiad1

Kolejny wyjazd grodzieńskich przedszkolaków do rówieśników w Dąbrowie Białostockiej w ramach projektu „Weekendowe przedszkole bez granic”, którego inicjatorem jest Andżelika Borys, a kierownikiem – członkini Rady Naczelnej ZPB Anżelika Orechwo, jest zaplanowany na wrzesień tego roku.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content