HomeSpołeczeństwoKsiążka o prof. Elżbiecie Smułkowej, pierwszej Ambasador RP na Białorusi

Książka o prof. Elżbiecie Smułkowej, pierwszej Ambasador RP na Białorusi

Białoruski dziennikarz Walery Kalinowski napisał książkę o pierwszej Ambasador RP na Białorusi, wybitnej białorutenistce prof. Elżbiecie Smułkowej, która w tym roku obchodzi jubileusz 85-lecia.

Białoruskojęzyczne wydanie książki

Białoruskojęzyczne wydanie książki „Pani Elżbieta. Historia jednej przyjaźni”

Książka nosi tytuł „Pani Elżbieta. Historia jednej przyjaźni” i jest biografią uczonej i dyplomatki, której losy to niezwykłe świadectwo historii najnowszej. Elżbieta Smułkowa urodziła się we Lwowie, a jej dzieciństwo przerwała II wojna światowa, rozstrzelanie ojca przez NKWD i wywózka rodziny na Sybir.

Prof. Elżbieta Smułkowa

Prof. Elżbieta Smułkowa

Po powrocie do Polski i podjęciu studiów filologicznych zajęła się badaniem języka białoruskiego i jego dialektów, co przyniosło jej międzynarodowa sławę. Przez lata była związana naukowo z Uniwersytetem w Białymstoku, który początkowo stanowił filię Uniwersytetu Warszawskiego. Po ogłoszeniu niepodległości przez Białoruś prof. Elżbieta Smułkowa budowała fundamenty oficjalnych stosunków między Warszawą a Mińskiem.

Z_Szuszkiewiczem_i_Krawczenka

Mińsk, lata 90. Siedzą: Ambasador RP na Białorusi prof. Elżbieta Smułkowa, Stanisław Szuszkiewicz, przewodniczący Rady Najwyższej Republiki Białoruś i minister spraw zagranicznych RB Piotr Krawczenko

W czasie, gdy kierowała polską placówką w Mińsku, powstała praktycznie cała baza aktów politycznych i prawnych normujących stosunki dwustronne między obu krajami. Była także pierwszym – i jak dotąd wciąż jednym z nielicznych – zagranicznym ambasadorem w Mińsku, który swobodnie mówił po białorusku.

Początek kariery naukowej

Początek kariery naukowej

Początki pracy naukowej

Początki pracy naukowej

Autorem przedmowy do książki jest Marek Ziółkowski, podsekretarz stanu w MSZ RP odpowiedzialny za politykę wschodnią, który w latach 90. pracował pod kierownictwem prof. Smułkowej w Ambasadzie RP w Mińsku.

Na badaniach terenowych

Na badaniach terenowych

w_Nieswiezu

W Nieświeżu

Z papieżem Janem Pawłem II

Z papieżem Janem Pawłem II

Książka, która ukazuje się przy współpracy z Ambasadą RP w Mińsku oraz Instytutem Polskim, zostanie oficjalnie zaprezentowana pod koniec czerwca, natomiast poniżej można zapoznać się z jej wersją elektroniczną w języku białoruskim.

Walery Kalinowski, „Pani Elżbieta. Historia jednej przyjaźni”.

Znadniemna.pl za minsk.msz.gov.pl, zdjęcia pochodzą z archiwum rodzinnego Elżbiety Smułkowej

Najnowsze komentarze

  • Bardzo szkodliwa osoba dla Polski i Polaków. Zaczęłam pisać u niej pracę magisterską i byłam porażona tym, że naukowiec może fałszować badania, a to robiła ta pseudonaukowiec. Ta książka to chyba ponury żart!

Skomentuj

Skip to content