HomeKulturaPolscy graficy znowu zaskoczyli mieszkańców Mińska

Polscy graficy znowu zaskoczyli mieszkańców Mińska

Wernisaż wystawy pt. «9. Triennale Grafiki Polskiej» odbył się 8 czerwca w białoruskiej stolicy, w Galerii Michaiła Sawickiego.

Podczas wernisażu

Podczas wernisażu

Wystawę, przygotowaną przez komitet organizacyjny Triennale we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach, sprowadził do białoruskiej stolicy, wspólnie z Muzeum Historii Mińska, Instytut Polski w Mińsku.

Przedstawiciele komitetu organizacyjnego Triennale byli obecni na wernisażu, tak samo jak szef Instytutu Polskiego w Mińsku Tomasz Adamski i dyrektor Muzeum Historii Mińska Halina Ładisowa.

Przemawia Tomasz Adamski, szef Instytutu Polskiego w Mińsku

Przemawia Tomasz Adamski, szef Instytutu Polskiego w Mińsku

Tomasz Adamski, witając gości wernisażu, podkreślił, że polskim grafikom „udało się ponownie zaskoczyć nas swoimi zróżnicowanymi możliwościami”.

Halina_Ladzisowa

Przemawia Halina Ładzisowa, dyrektor Muzeum Historii Mińska

Halina Ładisowa mówiła z kolei o wieloletniej współpracy pomiędzy muzeami, malarzami oraz studentami uczelni artystycznych Polski i Białorusi.

Owocnie współpracują także Związki Artystyczne. Przewodniczący Białoruskiego Związku Malarzy Ryhor Sitnica powiedział, że od lat studenckich pilnie przygląda się rozwojowi polskiej grafiki. – Polacy potrafili nie tylko plakat podnieść na poziom wysokiej sztuki, ale także grafikę. Takie spotkania, jak to dzisiejsze, ścierają granice pomiędzy naszymi krajami – mówił białoruski artysta.

Ryhor Sitnica, przewodniczący Białoruskiego Związku Malarzy

Ryhor Sitnica, przewodniczący Białoruskiego Związku Malarzy

Triennale Grafiki Polskiej to najbardziej prestiżowa i najważniejsza ogólnopolska impreza graficzna o charakterze konkursowym z 30-letnią tradycją. Jest ona okazją do przyjrzenia się temu w jakiej kondycji przebywa obecnie polska grafika artystyczna.

Anna Cichoń, sekretarz 9. Triennale, opowiedziała o projekcie, w którym w Polsce wzięło udział 254 artystów, prezentujących 623 prac.

Przemawia Anna Cichoń, sekretarz 9. Triennale Grafiki Polskiej, z polskiego tłumaczy tłumaczka - Olga Gud

Przemawia Anna Cichoń, sekretarz 9. Triennale Grafiki Polskiej. Z polskiego tłumaczy tłumaczka – Olga Gud (po prawej)

Do Mińska przyjechało ponad 80 najlepszych – będących wynikiem poszukiwań i eksperymentów we współczesnej sztuce polskiej – pokazujących wysoki poziom artystyczny i ogromne przemiany w sposobie tworzenia.

Tomasz Adamski i Marcin Hajewski

Tomasz Adamski i Marcin Hajewski

O warsztacie polskich grafików i o wykorzystywanych przez nich technikach, będących też kategoriami konkursowymi – prace drukowane i matrycowe – opowiedzieli współorganizatorzy wystawy Marcin Hajewski i Marcin Białas. Jak zaznaczyli – kryteria, wyznaczające kategorie, nie tworzyły jednak sztywnych, nieprzekraczalnych ram.

Goście podkreślali, iż najważniejsze w konkursie Triennale było to, że zwyciężyli w nim bardzo młodzi ludzie, niedawni absolwenci ASP w Katowicach.
Koordynatorem wystawy w stolicy Białorusi z ramienia Instytutu Polskiego w Mińsku jest Aleksiej Matiuszonok.

Grą na fortepianie uświetnił wernisaż białoruski pianista Iwan Moliboszko

Grą na fortepianie uświetnił wernisaż białoruski pianista Iwan Moliboszko

Podczas wernisażu dla obecnych na nim muzykę Chopina, Mozarta i Brahmsa grał młody białoruski pianista Iwan Moliboszko.

Wystawa potrwa w Galerii Michaiła Sawickiego (pl. Wolności, 15) do 30 czerwca 2016 roku.

Polina Juckiewicz z Mińska

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content