HomeSpołeczeństwoPorwany przez rosyjskie FSB Polak z Lidy ekstradowany na Białoruś

Porwany przez rosyjskie FSB Polak z Lidy ekstradowany na Białoruś

Eduard Palczys, 25- letni student historii z Lidy, od stycznia 2016 roku więziony w rosyjskim areszcie za publikowanie na portalu 1863x.com tekstów krytycznych wobec władz w Moskwie i Mińsku, wrócił na Białoruś.

Polak_Lida_FSB_str

Eduard Palczys – zdjęcie z rosyjskiego aresztu, fot.: sputnikipogrom.com

Eduard Palczys, publikujący pod pseudonimem „John Silver”, został ekstradowany z Rosji na Białoruś. Poinformował o tym działacz opozycyjny Paweł Juchniewicz na swoim koncie na Facebooku. Prokuratura Generalna RB potwierdziła doniesienie, ale szczegółów nie chce zdradzać.

Jak informowaliśmy wcześniej, 25-latek pochodzący z Lidy Edward Palczys, który stworzył portal 1863x.com (pisał pod pseudonimem „John Silver”) w styczniu 2016 roku został zatrzymany w obwodzie briańskim, gdzie przybył z Ukrainy, rzekomo w poszukiwaniu pracy.

Na swojej stronie internetowej publikował teksty polityczne, często krytykował władze Białorusi i Rosji. W 2015 roku, po tym jak na Białorusi wszczęto wobec niego sprawę karną (za tekst), a później pojawił się kolejny zarzut, Palczys wyjechał na Ukrainę, gdzie bezskutecznie próbował uzyskać azyl polityczny. Przed tym, miesiąc spędził z zakładzie psychiatrycznym na tzw. „dobrowolnej” obserwacji.

Prawdziwe nazwisko „Johna Silvera”, a także zdjęcie z aresztu, w kwietniu br. zamieścił rosyjski nacjonalistyczny portal „Sputnik i Pogrom”. W artykule pt: „Jak etniczny Polak pomagał Białorusinom antyrosyjski nacjonalizm budować: Ku przestrodze” autor napisał, że najprawdopodobniej Palczys zostanie wydany władzom na Białorusi, gdzie grozi mu odpowiedzialności za podżeganie do nienawiści etnicznej.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content