HomeHistoriaObchody 600-lecia Indury

Obchody 600-lecia Indury

Jubileusz 600-lecia Indury, miasteczka koło Grodna, obchodzili uroczyście w niedzielę jego mieszkańcy. Na obchody przybyli przedstawiciele trzech tradycyjnych dla Indury wyznań – mojżeszowego, prawosławnego i katolickiego. Organizatorem uroczystości był Oddział Związku Polaków w Indurze.

IMG_9344_0

Gości uroczystości: konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz z małżonką, proboszcz parafii pw. Świętego Aleksandra Niewskiego, jerej Grigorij Koliada i indurczanie

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. Trójcy Świetej w Indurze, koncelebrowaną przez proboszcza parafii księdza Pawła Astukiewicza.

Nabożeństwo zaszczycili obecnością i po jego zakończeniu złożyli serdeczne życzenia i gratulacje mieszkańcom z okazji doniosłego jubileuszu proboszcz parafii pw. Świętego Aleksandra Niewskiego w Indurze, jerej Grigorij Koliada, przedstawiciel wspólnoty żydowskiej Jerzy Gurewicz, konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz z małżonką oraz była prezes Zwiazku Polaków na Białorusi Andżelika Borys.

IMG_9276_0

Andrzej Chodkiewicz składa życzenia jubileuszowe

IMG_9265_0

Jerej Grigorij Koliada

IMG_9272_0

Przedstawiciel wspólnoty żydowskiej Jerzy Gurewicz

IMG_9286_0

Andżelika Borys, była prezes ZPB

IMG_9291_0

Prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz

Około 150 obecnych w kościele wiernych i gości uroczystości wysłuchało prelekcji o historii powstania i dziejach miasteczka Indura, którą wygłosił szef Komitetu Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej przy Związku Polaków na Białorusi, historyk Józef Porzecki. Jak podkreślił mówca: „600 lat historii Indury to wiele pokoleń ludzi, tworzących poszczególne jej rozdziały i pracujących na dobrobyt tego miasteczka”.

Kolejnym punktem obchodów było wręczenie dyplomów i unikatowych, wykonanych w technice decoupage, upominków dla najstarszych indurczan – seniora i seniorki, dla najstarszego w Indurze małżeństwa, dla najmłodszej mieszkanki miasteczka oraz dla wielu innych zasłużonych indurczan, którzy są dumą Indury i przyczynili się do jej rozwoju.

IMG_9363_0

Wręczenie dyplomu zasłużonej mieszkance Indury

IMG_9348_0

Wręczenie dyplomu zasłużonemu mieszkańcowi Indury

IMG_9374_0

Wręczenie dyplomu dla najwybitniejszego działacza społeczności polskiej na Białorusi z Indury, prezesa ZPB Mieczysława Jaśkiewicza

Po uroczystościach w kościele, centrum obchodów przeniosło się na prywatną posesję przy rodzinnym domu prezesa ZPB Mieczysława Jaśkiewicza. Rzecz w tym, iż dzień wcześniej wynajęta na tę okoliczność kawiarnia zerwała umowę pod pretekstem awarii kanalizacji.

IMG_9421_0

Gości uroczystości witano w trzech językach – polskim, hebrajskim i białoruskim

– Mnie osobiście, moim bliskim i przyjaciołom przypadł zaszczyt i honor urodzić się w tym przepięknym miejscu, wśród ludzi, którzy, mimo różnic narodowościowych i wyznaniowych, stanowią społeczność potrafiającą się wspólnie nie tylko bawić i cieszyć, ale też wspólnie pracować i być razem w każdej potrzebie. Dzięki wysiłkom działaczy ZPB, przygotowujących te uroczystości, udało się pokazać Indurę od najlepszej strony. Wszystkim kto przyczyniłi się do uświetnienia uroczystości Jubileuszu Indury składam serdeczne dzięki! – mówił prezes Zwiazku Polaków na Białorusi.

Na wspólnej zabawie indurczan i gości uroczystości nie zabrakło tańców i śpiewów. Gorącą owacją publiczność powitała występ znanego aktora, barda i showmana, związanego z Grodzieńszczyzną i jej wybitnego reprezentanta w świecie artystycznym – Wiktora Szałkiewicza. Artysta, zgodnie z ideą obchodów jubileuszu Indury, jako miejsca harmonijnego współistnienia co najmniej trzech wyznań i narodowości, zaśpiewał w trzech językach – polskim, białoruskim i w jidysz.

IMG_9399_0

Śpiewa Wiktor Szałkiewicz

Najbardziej wytrwali do zmroku bawili się i tańczyli pod polskie przeboje estradowe, w wykonaniu działajacego przy Zwiazku Polaków na Białorusi zespołu muzycznego pod kierownictwem Henryka Sajkowskiego, prezesa oddziału miejskiego ZPB w Grodnie.

IMG_9390_0

Tańce pod polskie przeboje estradowe

Iness Todryk-Pisalnik

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content