Tradycyjną majówkę z okazji Świąt Majowych – Święta Flagi Polskiej, Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja – zorganizował w podgrodzieńskiej Kopciówce w niedzielę, 8 maja, Oddział Związku Polaków na Białorusi w Grodnie.
Majówkę, na którą poza działaczami ZPB z Grodna przybyli Polacy z Kopciówki, Szczuczyna, Sopoćkiń Indury i innych okolicznych miejscowości poprzedziła Msza święta w stojącym na Wzgórzu Nadziei miejscowym kościele parafialnym Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, będącym Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej – Cierpliwie Słuchającej, ustanowionym tu przez ks. biskupa Aleksandra Kaszkiewicza 23 marca 2010 roku.
Po modlitwie w intencji Polaków mieszkających w Ojczyźnie i poza jej granicami wszyscy zgromadzeni tego dnia w Kopciówce działacze ZPB udali się na łąkę, rozpościerającą się u podnóża Wzgórza Nadziei, aby obejrzeć przygotowany na tę okazję program artystyczny oraz posilić się przygotowanymi przez organizatorów majówki potrawami z grilla.
Wspólnie z Polakami z Grodna i okolic w majówce uczestniczyli między innymi reprezentanci Konsulatu Generalnego RP w Grodnie: konsul RP Joanna Czartoryska z małżonkiem. Byli obecni też członkowie Zarządu Głównego ZPB na czele z prezesem Mieczysławem Jaśkiewiczem, członkowie działających przy ZPB Towarzystwa Twórców Ludowych i Towarzystwa Plastyków Polskich, którzy zorganizowali improwizowaną wystawę obrazów członków TPP z cyklu „Pan Tadeusz. Dzisiejsze spojrzenie”, inspirowanych eposem narodowym autorstwa Adama Mickiewicza.
Twórczość Mickiewicza stała się też inspiracją do wystawionego przed uczestnikami majówki spektaklu pt. „Grażyna”, wyreżyserowanego” na podstawie poematu Adama Mickiewicza o tej samej nazwie przez Eugenię Kowalową z teatru „Połacki Zwiaz” z Połocka.
Artyści z Połocka od dawna współpracują ze Związkiem Polaków na Białorusi, a w tym roku z ramienia ZPB wezmą prawdopodobnie udział w 22. Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie.
Znadniemna.pl