HomeSpołeczeństwoWitold Waszczykowski: „Zaproponujemy władzom Białorusi takie rozwiązania, żebyście mogli działać legalnie”

Witold Waszczykowski: „Zaproponujemy władzom Białorusi takie rozwiązania, żebyście mogli działać legalnie”

Wczoraj w drugim i ostatnim dniu swojej wizyty na Białorusi Minister Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej Witold Waszczykowski rozmawiał w władzami Białorusi między innymi o polskiej mniejszości na Białorusi i o sytuacji wokół Związku Polaków na Białorusi.

Waszczykowski_Lukaszenko

Aleksander Łukaszenko i Witold Waszczykowski, fot.: belta.by

Rozmowy te nie przyniosły natychmiastowego efektu w postaci ustaleń, w jaki sposób władze białoruskie miałyby wyrównać krzywdę, wyrządzoną przez rząd Białorusi w 2005 roku największej w kraju organizacji polskiej mniejszości, jaką jest ZPB. Dały jednak nadzieję na rozwiązanie problemu – zmuszenia przez władze białoruskie demokratycznie wybranego kierownictwa ZPB do prowadzenia działalności w warunkach podziemia.

O tym, że perspektywa uregulowania jednego z najdotkliwszych problemów w stosunkach polsko-białoruskich, przez ponad dziesięć lat utrudniającego współpracę krajów sąsiedzkich, została zarysowana, wspomniał Witold Waszczykowski podczas spotkania z kierownikami polskich organizacji na Białorusi, do którego doszło w Grodnie.

Zwiedzanie_Waszczykowski_Porzecki_3

Józef Porzecki oprowadza Witolda Waszczykowskiego po Grodnie

Zwiedzanie_Waszczykowski_Porzecki

Odwiedzając Grodno szef polskiego MSZ odwiedził grodzieńską katedrę, skąd spacerem – w towarzystwie prezesa Komitetu Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej przy ZPB Józefa Porzeckiego – udał się pod pomnik wielkiej grodnianki Elizy Orzeszkowej, aby złożyć wiązankę kwiatów. Potem w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie szef polskiego MSZ spotkał się z liderami polskiej społeczności na Białorusi.

Zwiedzanie_Waszczykowski_Porzecki_1

Szef polskiego MSZ przy pomniku Elizy Orzeszkowej

Podczas tego spotkania Witold Waszczykowski ujawnił, że w trakcie rozmów z władzami Białorusi, między innymi z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką, uzgodnił, iż w najbliższym czasie w zaciszu gabinetów dojdzie do dwustronnych rozmów o sytuacji mniejszości polskiej.

Spotkanie_z_ministrem_Waszczykowskim_1

Konsul RP Zbigniew Pruchniak, szef Konsulatu Generalnego RP w Grodnie wita uczestników spotkania z ministrem Witoldem Waszczykowskim

Spotkanie_z_ministrem_Waszczykowskim_5

Przemawia szef MSZ  RP Witold Waszczykowski

Spotkanie_z_ministrem_Waszczykowskim_4

– Zaproponujemy takie rozwiązania władzom białoruskim i ich ekspertom, żebyście mogli znów legalnie działać – oświadczył minister Waszczykowski. Szef MSZ RP powiedział także, iż wznowiony przez niego po wielu latach zawieszenia dialog polsko-białoruski już za kilka miesięcy – podczas planowanej na lato wizyty na Białorusi wicepremiera Rządu RP Mateusza Morawieckiego, ma przynieść podpisanie dwustronnej umowy oświatowej, która będzie sprzyjać rozwojowi polskiej oświaty na Białorusi.

Spotkanie_z_ministrem_Waszczykowskim_2

Spotkanie_z_ministrem_Waszczykowskim_7

Przemawia prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz

Spotkanie_z_ministrem_Waszczykowskim_8

Spotkanie_z_ministrem_Waszczykowskim_10

Podczas spotkania z ministrem Waszczykowskim, głos zabrał też prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz. Witając wysokiego gościa w Grodnie szef organizacji, uznawanej przez władze Białorusi za niemalże wywrotową, odniósł się do zarzutów, stawianych ZPB przez białoruskie władze, iż działająca w podziemiu organizacja Polaków zajmuje się polityką. – Nasza polityka polega na pielęgnowaniu kultury i języka przodków. Obowiązek ten, jako Polacy, traktujemy jako spełnianie czwartego przykazania Bożego: „Czcij ojca twego i matkę twoją…” – mówił prezes ZPB.

Spotkanie_z_ministrem_Waszczykowskim_12

Biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz udziela błogosławieństwa Bożego

O potrzebie jedności przypomniał zgromadzonym biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz. – Modlimy się, aby tutaj na Białorusi, na Grodzieńszczyźnie, ale również w kraju była jedność – podkreślił biskup, błogosławiąc potrawy, przygotowane na przyjęcie koktajlowe z okazji wizyty ministra Waszczykowskiego w Grodnie.

Spotkanie_z_ministrem_Waszczykowskim_21

Minister Witold Waszczykowski rozmawia z biskupami Aleksandrem Kaszkiewiczem i Józefem Staniewskim

Spotkanie_z_ministrem_Waszczykowskim_19

Witold Waszczykowski i przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys

Spotkanie_z_ministrem_Waszczykowskim_14

Spotkanie_z_ministrem_Waszczykowskim_15

Witold Waszczykowski i major Weronika Sebastianowicz, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej przy ZPB

Spotkanie_z_ministrem_Waszczykowskim_26

Halina Bułaj, dyrektor Polskiej Szkoły w Wolkowysku i Danuta Surmacz, dyrektor Polskiej Szkoły w Grodnie rozmawiają z ministrem Waszczykowskim

Spotkanie_z_ministrem_Waszczykowskim_13

Minister Waszczykowski rozmawia z Teresą Sieliwończyk, dyrektor Domu Polskiego w Baranowiczach

Spotkanie_z_ministrem_Waszczykowskim_23

Minister Waszczykowski rozmawia z kierownictwem Polskiej Macierzy Szkolnej

Spotkanie_z_ministrem_Waszczykowskim_24

Minister Waszczykowski rozmawia z przedstawicielami organizacji polskich z Mińska

Podczas przyjęcia każdy z obecnych miał okazję osobiście porozmawiać z szefem polskiej dyplomacji, który uważnie słuchał każdego, kto miał mu coś do powiedzenia. Podczas rozmowy z portalem Znadniemna.pl Witold Waszczykowski obiecał, że zgłosi do prowadzonej przez portal akcji „Dziadek w polskim mundurze” historię swojego dziadka, który przed wojną mieszkał i pracował w Wołkowysku w urzędzie pocztowym. – Mam zdjęcia dziadka w mundurze, także wojskowym – mówił nam minister Waszczykowski. – Mało brakowało, abym sam się urodził na Grodzieńszczyźnie – oznajmił wcześniej zwracając się do miejscowych Polaków, przypominając, że w Wołkowysku urodziła się jego mama.

Spotkanie_z_ministrem_Waszczykowskim_27

Minister Witold Waszczykowski rozmawia z Andrzejem Pisalnikiem, rzecznikiem prasowym Zwiazku Polaków na Białorusi i redaktorem portalu Znadniemna.pl

Spotkanie_z_ministrem_Waszczykowskim_16

Witold Waszczykowski umawia się z prezes Oddziału ZPB w Wolkowysku Marią Tiszkowską na spotkanie w Wołkowysku po przyjęciu w Grodnie

Podczas spotkania w konsulacie minister Waszczykowski miał okazję poznać prezes wołkowyskiego oddziału ZPB Marię Tiszkowską i umówić się z nią, że spotkają się po przyjęciu, kiedy szef polskiej dyplomacji uda się na małą ojczyznę swoich przodków.

Spotkanie_Waszczykowskiego_w_Wolkowysku_7

Minister Waszczykowski z delegacją w Wołkowysku

vasz_volk36

vasz_volk34

W Wołkowysku minister Waszczykowski odwiedził Polską Szkołę, której uczniowie witali wysokiego gościa chlebem i solą, a także w krótkim koncercie zaprezentowali swoje talenty artystyczne.

Zrm4K59Lz3U

Podczas wizyty w Polskiej Szkole w Wołkowysku

vasz_volk22

Witold Waszczykowski, Zbiegniew Pruchniak i Halina Bułaj

vasz_volk40

vasz_volk42

vasz_volk43

vasz_volk46

Na teren szkoły tradycyjnie nie zostali dopuszczeni wołkowyscy Polacy, działający w ZPB, nieuznawanym przez władze w Mińsku. Witold Waszczykowski zauważył ich, kiedy opuszczał mury Polskiej Szkoły. Zbliżył się do nich, przywitał i został mile zaskoczony, gdyż Polacy Wołkowyska przygotowali dla ministra prezent-niespodziankę w postaci zdjęć przedwojennego Wołkowyska, w tym zdjęcia urzędu poczty, w którym pracował dziadek szefa polskiej dyplomacji.

Spotkanie_Waszczykowskiego_w_Wolkowysku_3

Nie wpuszczeni do Polskiej Szkoły działacze Oddziału ZPB w Wołkowysku wręczają ministrowi Waszczykowskiemu zdjęcia przedwojennego Wołkowyska, w tym – urzędu pocztowego, w którym pracował dziadek szefa polskiej dyplomacji

Spotkanie_Waszczykowskiego_w_Wolkowysku_5

Powitać ministra Waszczykowskiego na małej ojczyźnie jego przodków nie mogła niestety umówiona z nim prezes Oddziału ZPB w Wołkowysku Maria Tiszkowska.

Spotkanie_Waszczykowskiego_w_Wolkowysku_1

Pamiątkowe zdjęcie Ministra Spraw Zagranicznych RP Witolda Waszczykowskiego z działaczami Oddziału ZPB w Wołkowysku

Wracając z przyjęcia w konsulacie do domu została zatrzymana przez milicję drogową za rzekome przekroczenie prędkości. Funkcjonariusz, który ją zatrzymał – na pytanie, w którym miejscu samochód został namierzony przez radar, odparł, że przekroczenie przez Tiszkowską prędkości zostało zarejestrowane przez jego kolegę, który w ubraniu cywilnym namierza radarem samochody, przejeżdżające tym odcinkiem trasy z Grodna do Wołkowyska. Sporządzenie protokołu o wykroczeniu drogowym, zamiast standardowych pięciu minut, zajęło milicjantowi prawie godzinę. – To było ewidentne działanie, mające na celu przetrzymanie mnie, abym nie zdążyła na spotkanie z panem ministrem w Wołkowysku – mówi nam Maria Tiszkowska.

Spotkanie_Waszczykowskiego_w_Wolkowysku

Incydent z zatrzymaniem Marii Tiszkowskiej, jadącej na spotkanie z Witoldem Waszczykowskim do rodzinnego dla niej i dla mamy szefa polskiej dyplomacji Wołkowyska, może być tylko przykrym przypadkiem. Jednak tego typu przypadki dla działaczy ZPB są niestety codziennością. Może się ona zmienić, jeśli władze Białorusi potraktują poważnie proponowane przez stronę polską rozwiązania, które będą omawiane „w zaciszu gabinetów”.

Znadniemna.pl, zdjęcia: Iness Todryk-Pisalnik, Jerzy Czupreta, t-styl.info, volkovysk.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content