HomeSpołeczeństwoMinister Waszczykowski spotka się z Łukaszenką i odwiedzi miejsca pochówku ofiar NKWD

Minister Waszczykowski spotka się z Łukaszenką i odwiedzi miejsca pochówku ofiar NKWD

Grodno, Mińsk, Wołkowysk – to miasta, które odwiedzi podczas „sentymentalnej podróży” na Białoruś polski minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Jego wizyta będzie nosiła również roboczy charakter. W programie zaplanowano wyjazd na Kuropaty i spotkanie z Polakami z Grodzieńszczyzny.

Witold_Waszczykowski

Witold Waszczykowski, szef polskiego MSZ

Przyjazd na Białoruś polskiego ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego został przesunięty o jeden dzień. Będzie to pierwsza od 2010 roku wizyta na tak wysokim szczeblu polskiego polityka. Oprócz zaplanowanego spotkania z dyktatorem Aleksandrem Łukaszenką, szef polskiego MSZ spotka się ze swoim białoruskim odpowiednikiem Władimirem Makiejem.

W programie wizyty jest wyjazd na Kuropaty. 22 marca o godzinie 11:00 minister Witold Waszczykowski złoży kwiaty na uroczysku Kuropaty pod Mińskiem, w miejscu pochówków ofiar reżimu stalinowskiego.

O godzinie 13:00 odwiedzi nowo otwarte polskie centrum wizowe w stołecznym centrum handlowym «Galileo».

23 marca o godzinie 15:10 złoży kwiaty pod pomnikiem Elizy Orzeszkowej w Grodnie. Następnie, już bez obecności mediów spotka się z grodzieńskimi Polakami. Minister odwiedzi również Wołkowysk, gdzie odwiedzi cmentarz i polską szkołę. Wołkowysk, jak niedawno przyznał minister to miasto rodzinne jego matki, które opuściła wraz z najbliższymi po wkroczeniu sowietów do Polski w 1939 roku.

– Chcę, aby to była wizyta nie tylko kurtuazyjna na kilka godzin. Chcę się tam wybrać samochodem, dotrzeć do Mińska, ale również do miejsc, gdzie mieszkają Polacy na Białorusi. Chcę również odwiedzić miasto, gdzie kiedyś urodziła się moja mama – mówił szef polskiego MSZ, zapowiadając wyjazd na Białoruś.

– Więc to z jednej strony, można powiedzieć, przesłanie sentymentalne, ale z drugiej strony uważam, że jest to nasz sąsiad, z którym należy unormować stosunki, które do tej pory są może nie napięte, ale nieunormowane, nieustabilizowane” – podkreślał szef polskiej dyplomacji. Dodał, że zakłada, iż Białoruś powróci na drogę współpracy z Unią Europejską i „Polska może być pośrednikiem w tej współpracy.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content