HomeHistoriaFundacja Polska Miedź ratuje kościół w Wołczynie na Białorusi

Fundacja Polska Miedź ratuje kościół w Wołczynie na Białorusi

Kościół parafialny p.w. Przenajświętszej Trójcy w Wołczynie w diecezji pińskiej otrzymał nowe pokrycie dachu blachą miedzianą, dzięki darowiźnie przekazanej przez Fundację Polska Miedź w Lubinie Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska”. Prace polegające na położeniu dachu o powierzchni 110 m2 oraz wykonanie obróbek blacharskich gzymsów, wykonanie koszy zlewowych oraz rynien wykonała ekipa specjalistów pod kierunkiem konserwatorskim inż. Wiktora Zbigniewa Wilka i czujnym okiem ks. proboszcza Jerzego Mieduszewskiego.

Kościół pw. Przenajświętszej Trójcy w Wołczynie, fot. wspolnotapolska.org.pl

Kościół pw. Przenajświętszej Trójcy w Wołczynie, fot. wspolnotapolska.org.pl

Dzięki Fundacji Polskiej Miedzi został uratowany rokokowy zabytek architektury sakralnej związany z rodami Poniatowskich i Czartoryskich. Budowę kościoła w 1733 r. rozpoczął właściciel miejscowych dóbr Stanisław Poniatowski, ojciec króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Budowę dokończył dziesięć lat później kolejny właściciel Wołczyna książę Michał Czartoryski. W roku 1866 kościół został zamieniony na cerkiew, w 1918 odzyskali go katolicy, jednak po II wojnie światowej znalazł się w granicach Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej i zamieniony na skład nawozów sztucznych popadł w ruinę.

Wieża zegarowa na kościele w Wołczynie w trakcie renowacji, fot.: wspolnotapolska.org.pl

Wieża zegarowa na kościele w Wołczynie w trakcie renowacji, fot.: wspolnotapolska.org.pl

Kościół jest dzisiaj jedynym świadkiem historii, gdyż dawny zespół pałacowo-parkowy, z teatrem i oranżerią, w którym znajdowała się m.in. cenna biblioteka starodruków, pomimo przetrwania zawieruchy wojennej, został zrujnowany w czasach radzieckich. W jego krypcie w 1938 r. została złożona trumna ze zwłokami króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego, po przewiezieniu jej z kościoła św. Katarzyny w Sankt Petersburgu. Dopiero w okresie pierestrojki resztki doczesnych szczątków króla, po rozgrabieniu krypty i trumien przez miejscowych, władze ZSRR oddały Polsce. W 1995 r. Stanisław August Poniatowski znalazł swoje miejsce w krypcie bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Wieża zegarowa po renowacji, fot.: wspolnotapolska.org.pl

Wieża zegarowa po renowacji, fot.: wspolnotapolska.org.pl

Po długich staraniach Kościoła rzymskokatolickiego dopiero w 2007 r. zrujnowana świątynia została przejęta przez diecezję pińską, która rozpoczęła jego restaurację. Dzisiaj dzięki pomocy Fundacji Polska Miedź z Lubina kopuła szczytowa kościoła lśni polską miedzią.

JW/Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”

 

Najnowsze komentarze

  • Czy parafia w Wołczynie posiada e-mail lub stronę internetową? Chciałbym napisać list do proboszcza.

Skomentuj

Skip to content