HomeKulturaTrio Gdańskie w Białoruskiej Filharmonii Państwowej

Trio Gdańskie w Białoruskiej Filharmonii Państwowej

Koncert muzyki kameralnej w wykonaniu znanego polskiego zespołu Trio Gdańskie odbył się 16 marca w małej sali Białoruskiej Filharmonii Państwowej.

Trio_Gdanskie

Trio Gdańskie jest jednym z najbardziej cenionych w Polsce zespołów kameralnych. Powstało w 1983 roku z inicjatywy profesorów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku: Anny Prabuckiej-Firlej (fortepian), śp. Marka Schillera (klarnet) oraz Krzysztofa Sperskiego (wiolonczela). Wieloletnia działalność koncertowa Tria Gdańskiego sprawiła, że zespół jest znany i ceniony nie tylko w Polsce, ale też za granicą.

Trio_Gdanskie_1

Po odejściu do wieczności w 2009 roku jednego z założycieli tria klarnecisty Marka Schillera klarnet w zespole zastąpiły skrzypce, na których wraz z profesorami Akademii Muzycznej w Gdańsku gra absolwent tej uczelni – znakomity skrzypek Paweł Kulkliński.

Właśnie w tym składzie: Anna Prabucka-Firlej – fortepian, Paweł Kukliński – skrzypce oraz Krzysztof Sperski – wiolonczela, mogła poznać Trio Gdańskie białoruska publiczność. Miłośnicy muzyki kameralnej ze stolicy Białorusi bardzo ciepło przyjmowali gości z Polski, którzy zagrali w Mińsku koncert na światowym poziomie. W koncercie, który był podzielony na dwie części, brzmiała muzyka między innymi Josepha Haydna, Roberta Schumana, Fryderyka Chopina.

Anna_Prabucka_Firlej_ i_ Krzysztof_Sperski

W przerwie koncertu i tuż po jego zakończeniu muzycy chętnie obcowali z białoruską publicznością, przyjmowali kwiaty, robili wspólne zdjęcia… Panowała niezwykle ciepła, niemalże rodzinna, atmosfera, w której niezauważalna była ani bariera językowa między polskimi artystami, a białoruską publicznością, ani przypisywane dwom bratnim narodom różnice kulturowe.

Trio_Gdanskie_2

Trio Gdańskie w aktualnie koncertującym składzie to:

Anna Prabucka-Firlej

Anna_Prabucka-Firlej_fortepian

Anna Prabucka-Firlej

Profesor zwyczajny Akademii Muzycznej w Gdańsku. Ma na swoim koncie występy solowe i kameralne w większości ośrodków muzycznych w Polsce i za granicą. Aktualnie jako profesor tytularny prowadzi klasę muzyki kameralnej w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, jest kierownikiem Katedry Kameralistyki.

Paweł Kukliński

Pawel_Kukliński_skrzypce

Paweł Kukliński

Ukończył z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie skrzypiec prof. M. Pawlak. Jako solista i kameralista uczestniczył w międzynarodowych kursach muzycznych w: Gdańsku, Lucernie, Viktring, Bremie i Fromborku. Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki na rok 1996/1997 oraz „Medyceuszy Gdańskich” w roku 1996. Od roku 1998 stale współpracuje z Gdańskim zespołem muzyki dawnej „Capella Gedanensis”, z którym odbył szereg zagranicznych tournee, m. in. w roku 2001 występował ze światowej sławy niemieckim zespołem „Musica Antiqa Köln” pod dyrekcją Raincharda Goebela. Prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą jako solista, kameralista oraz koncertmistrz orkiestr kameralnych.

Krzysztof Sperski

Krzysztof_Sperski_wiolonczela_1

Krzysztof Sperski

Profesor zwyczajny Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jako solista i kameralista koncertował w większości ośrodków muzycznych w kraju, a także w Finlandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Islandii, Austrii, Grecji, Danii, Czechosłowacji, Litwie, Rosji, Rumunii, Bułgarii, Holandii, Belgii, Szwajcarii, Chile i Peru. Wraz z Anną Prabucką-Firlej (fortepian) i Markiem Schillerem (klarnet) przed ponad 20 laty założył TRIO GDAŃSKIE, a jego największe artystyczne sukcesy związane są z działalnością tego zespołu. Uczestniczył w wielu renomowanych festiwalach muzycznych takich, jak Kołobrzeskie Wieczory Wiolonczelowe, Poznańska Wiosna Muzyczna, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej w Płowdiw, Warneńskie Lato, Mousikis Imeres w Salonikach, Music for Visitors w Helsinkach, Nordelbische Internationale Sommerkonzerte, Mattheiser Herbstkonzerte.

Ludmiła Burlewicz z Mińska, zdjęcia Weroniki Szczerbik

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content