HomeHistoriaOdznaczenia dla uczestników bitwy pod Monte Cassino

Odznaczenia dla uczestników bitwy pod Monte Cassino

Potomkowie uczestników bitwy pod Monte Cassino odebrali odznaczenia swych przodków walczących w czasie II wojny światowej w Armii Andersa.

Minsk_odznaczenia_06

Minsk_odznaczenia_05

Ceremonia przekazania odznaczeń odbyła się 1 marca w Ambasadzie Wielkiej Brytanii w Mińsku z udziałem Ambasador Fionny Gibb oraz kierującego Ambasadą RP w Mińsku Michała Chabrosa. W uroczystości wziął także udział attaché wojskowy Ambasady RP w Mińsku płk Arkadiusz Szwec.

Minsk_odznaczenia_04

Obaj odznaczeni – szeregowy Aleksy Kusznier i kapral Jan Suchojda – urodzili się i mieszkali na terenie dzisiejszej Białorusi, a po wybuchu II wojny światowej uczestniczyli w kampanii wrześniowej 1939 r., po której trafili do niewoli sowieckiej. Po podpisaniu porozumienia Sikorski-Majski obaj trafili do tworzącej się wówczas w ZSRS Armii Andersa, z którą przeszli cały szlak bojowy.

Minsk_odznaczenia_03

– Nawet po wielu latach nie zapominamy o tych, którzy walczyli o naszą wolność – powiedziała w czasie uroczystości Ambasador Fionna Gibb. – Jesteśmy dumni z waszych przodków – dodał Michał Chabros. – Cieszymy się, że pamięć o nich i ich dokonaniach przetrwała w waszych rodzinach.

Minsk_odznaczenia_02

Minsk_odznaczenia_01

Na prośbę rodzin obu już nieżyjących żołnierzy brytyjskie Ministerstwo Obrony przekazało szczegółowy opis ich służby oraz kopie przyznanych im odznaczeń bojowych. Bliscy obu żołnierzy zapewniali, że są dumni z ich przeszłości i zależy im na jak najlepszym udokumentowaniu ich losów wojennych.

Jan Suchojda

Jan Suchojda

Jest nam niezwykle miło, że wśród odznaczonych znalazł się bohater prowadzonej przez portal Znadniemna.pl i gazetę „Głos znad Niemna na uchodźstwie” akcji „Dziadek w polskim mundurze” dziadek naszego czytelnika z Lidy Wiktora Suchojdy – kapral Jan Suchojda 

Cześć Jego Pamięci!

Znadniemna.pl za minsk.msz.gov.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content