HomeHistoriaUwaga rodziny kresowych żołnierzy lat 1919-1920! Oto lista pochowanych w Wilejce. Znajdź swoich krewnych i pomóż ich upamiętnić!

Uwaga rodziny kresowych żołnierzy lat 1919-1920! Oto lista pochowanych w Wilejce. Znajdź swoich krewnych i pomóż ich upamiętnić!

Poniżej publikujemy imienny wykaz polskich żołnierzy walczących w wojnie z bolszewikami, którzy zginęli lub zmarli w Wilejce na dzisiejszej Białorusi. Są pochowani na tamtejszym polskim cmentarzu.

Wilejka_Swieto_Niepodleglosci_06

Kwatera wojenna w Wilejce powstała pod koniec lat 20. minionego stulecia. Władze polskie zdecydowały się wówczas na zebranie szczątków żołnierzy polskich, poległych na ziemi wilejskiej w okresie wojny polsko-bolszewickiej i pochowanie ich w osobnych imiennych grobach na wspólnym cmentarzu. Na mocy tej decyzji w Starej Wilejce zbudowano przepiękną kwaterę wojenną.

Z inicjatywy polsko – białoruskiej grupy miejscowych miłośników historii w ubiegłym roku na cmentarzu przeprowadzono prace porządkowe – podniesiono i naprawiono połamane krzyże, odmalowano nagrobki.

Wilejka_Swieto_Niepodleglosci_010

Obecnie planowane jest ustawienie na cmentarzu tablicy informacyjnej w dwóch językach – po polsku i po białorusku – upamiętniającej poległych polskich żołnierzy. W tym celu potrzeba jednak więcej informacji. Na razie uczestnicy akcji dysponują jedynie poniższą listą 67 nazwisk, która prawdopodobnie nie jest jeszcze kompletna.

Renowacja_Wilejka_10

Wilejka, 19.09.2015r. Polacy z Mińska odnawiają kwaterę polskich żołnierzy, poległych w 1920 roku

Jeśli odnajdziecie na niej swoich krewnych – pradziadków, dziadków, ojców, którzy walczyli na Kresach – proszę podzielcie się z nami swoimi informacjami, relacjami lub skanami zdjęć z rodzinnych archiwów. Może wiecie o swoich krewnych, którzy tam polegli, ale nie ma ich na tej liście, albo macie jakieś informacje o tym cmentarzu – wtedy również piszcie.

Renowacja_Wilejka_9

Wasza pomoc pomoże godnie upamiętnić naszych Rodaków poległych za Wolność i Niepodległość Rzeczypospolitej i ocali od zapomnienia historię, która nie powinna zostać zapomniana.

Cmentarz_Wilejka_1

Cmentarz_Wilejka_2

Cmentarz_Wilejka_3

Cmentarz_Wilejka_4

Cmentarz_Wilejka_5

Informacje prosimy wysyłać na adres: [email protected]

Czytaj więcej:

https://glosznadniemna.pl/11918/polacy-z-minska-odnawiaja-kwatere-polskich-zolnierzy-poleglych-w-1920-roku/

https://glosznadniemna.pl/12895/krajoznawca-leon-kuklinowicz-o-historii-kwatery-wojennej-1920-roku-w-wilejce/

Znadniemna.pl za Kresy24.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content