HomeSpołeczeństwoAndżelika Borys: Łukaszenka uważa nas za piątą kolumnę

Andżelika Borys: Łukaszenka uważa nas za piątą kolumnę

Andżelika Borys, szefowa Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi uważa, że rząd polski powinien częściej przypominać Aleksandrowi Łukaszence o prawach swoich rodaków.

Forum_Oswiaty_Polskiej_Borys

Andżelika Borys

Andżelika Borys na antenie Polskiego Radia wezwała rząd Beaty Szydło, by przypomniał władzom w Mińsku o konieczności przestrzegania praw polskiej mniejszości narodowej.

Według Borys, Związek Polaków na Białorusi działa od lat i wiele razy zwracał uwagę władzom białoruskim na łamanie praw Polaków, wszystkie apele są jednak nagminnie ignorowane. Jak powiedziała Borys na antenie Polskiego Radia, na Białorusi nauczyciele języka polskiego poddawani są stałej presji, brak komfortu odczuwają także polscy artyści, a język polsi próbuje się wykluczyć z ogólnego systemu edukacji.

„Związek Polaków na Białorusi postrzegany jest przez władze jako „piąta kolumna”, w opozycji do reżimu Łukaszenki” – powiedziała Andżelika Borys.

Obecnie 12 tys. uczniów z Białorusi uczy się języka polskiego. Przewodnicząca Rady uważa, że chwilowe zawieszenie represji wobec polskich działaczy wynika z tego, że władzom na Białorusi zależy na poprawie relacji z Zachodem.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl/Polskie Radio 24

Najnowsze komentarze

  • Byliśmy kiedyś jednym państwem, ale w tej chwili , nasz zachodni sąsiad ma możliwość integracji z krajami Unii europejskiej, ale Białorus, niestety dwiema nogami porusza się na wschód. Polskę i Białoruś łączy wiele wspólnego: wspólna historia na przestrzeni kilku wieków, na podobieństwo jednego języka na inny, podobna kultura i wiele innych… Ale, co najważniejsze, łączy nas wielkie pragnienie, aby BYĆ WOLNYMI I SZCZĘŚLIWYMI! Mam nadzieję, że tak będzie.
    Białoruskie władze zawsze uważali i będą uważać, że ci, którzy uważają opozycyjnie i nie tak, jak brzmi oficjalna opinia zawsze będą postrzegane jako piąta kolumna
    Niech między naszymi krajami panuje cisza, spokój i wzajemne zrozumienie.
    Niech żyje Białoruś, niech żyje Polska!!!

    • Pięknie powiedziane, za Rzeczpospolitą Obojga Narodów! Fajnie byśmy przypomnieli sobie, że rodakami jesteśmy i kiedyś akceptowaliśmy swoje różnice i podobieństwa i razem dawaliśmy opór wszystkim niechcianym wpływom!

  • Przypominam dyplom ministra spraw zagranicznych (2011, za wybitne zasługi dla promocji Polski na świecie, przyznany przez Radosława Sikorskiego)dla Pani Andżeliki.Przepraszam, ale wspieranie Andżeliki Borys przez Radosława Sikorskiego bardzo mnie zaniepokoiło.Przyłączam się do komentarza Witala.

Skomentuj

Skip to content