HomeOświataŚwiąteczne spotkanie Klubu Inteligencji

Świąteczne spotkanie Klubu Inteligencji

Grudzień dyktuje swoje prawa. W tym ostatnim miesiącu roku Polacy, których łączą wspólna praca, zainteresowania, cele i poglądy, a przede wszystkim tradycja katolicka, spotykają się, aby połamać się opłatkiem i złożyć sobie nawzajem życzenia wielu dobrego na przyszły rok. Nie było wyjątkiem również grudniowe spotkanie Klubu Inteligencji Polskiej.

Zgromadzoną na sali inteligencję polską przywitało kilkunastu uczniów Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB, którzy pod czujnym okiem dyrektor Heleny Dubowskiej przygotowali wigilię poetycką pt. „Świeć, gwiazdko, świeć”. W wierszowanej formie młodzież przypomniała najważniejsze symbole związane z obchodami chyba najpiękniejszego święta w kalendarzu.

Świąteczną atmosferę tworzyły nie tylko pięknie ozdobione choinki, girlandy i dekoracje. Przyciągały uwagę obecnych przede wszystkim cudowne obrazy o tematyce Bożonarodzeniowej. Ze ścian sali spoglądały na ludzi anioły, Madonny z Dzieciątkiem i kolędnicy. Podziwiając przepiękne krajobrazy zimowe na obrazach malarzy należących do Towarzystwa Plastyków Polskich można było wynagrodzić brak białego puchu tegorocznej zimy.

Z okazji nadchodzących świąt nauczycielom złożyli życzenia konsul w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie Jacek Doliwa oraz p.o. prezesa Związku Polaków na Białorusi Anżelika Orechwo, która między innymi powiedziała:

– Święta Bożego Narodzenia to święta rodzinne i my też spotykamy się w rodzinie nauczycielskiej. W rodzinie, która ma wiele wspólnego, łączy nas wspólne zadanie – wychowanie młodzieży i nauka języka polskiego, łączy też nas Polska, polskie tradycje. Z okazji Świąt pragnę życzyć Państwu ciepłej, rodzinnej atmosfery na święta, zdrowia, pogody ducha i spełnienia marzeń. Życzę również zawodowej satysfakcji, pociechy z wychowanków, aby w rodzinie panowała miłość, a w Ojczyźnie zgoda. Wszystkiego dobrego w nadchodzącym roku!

Tego wieczoru wystąpił także chór „Głos znad Niemna” z koncertem kolęd, podczas którego zabrzmiały zarówno znane powszechnie kolędy „Wśród nocnej ciszy” i „Dzisiaj w Betlejem”, jak i nowe refleksyjne, smutne pieśni.

Po wyciszających i skłaniających do refleksji kolędach uczestnicy spotkania połamali się białym jak śnieg opłatkiem i złożyli sobie serdeczne życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

IE

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content