Wrocławskie Stowarzyszenie ODRA-NIEMEN zorganizowało w ramach V edycji zadania „Jesień z Polską” dla weteranów Armii Krajowej z Litwy, Białorusi i Ukrainy wypoczynek w Polsce, połączony ze zwiedzaniem miejsc pamięci oraz spotkaniami ze środowiskami patriotycznymi.
Jak pisze w sprawozdaniu z V edycji „Jesieni z Polską ” prezes Stowarzyszenia ODRA-NIEMEN Ilona Gosiewska, zorganizowane przez jej Stowarzyszenie pobyty kombatantów z Kresów Wschodnich w Polsce „łączyły odpoczynek, badania lekarskie oraz możliwość odwiedzania ważnych historycznie miejsc, a przede wszystkim możliwość spotkań z Rodakami, głownie z młodzieżą szkolną i studencką”.
Do Polski kombatanci z Kresów, potrzebujący stałej obecności opiekuna, przyjeżdżają wraz z członkami rodzin, co sprawia, iż niedoceniani, a często nawet poniżani w kraju zamieszkania (jak dzieje się to na przykład na Białorusi, nie uznającej ich za uczestników II wojny światowej i nazywającej „bandytami”) podczas licznych spotkań, przyjmując należne im honory, dowodzą swoim dzieciom i wnukom, że w Ojczyźnie, na wierność której przysięgali, są Bohaterami.
W tym roku pobyt kombatantów oparty był o wspomnienie wrześniowych bitew kampanii 1939 roku, obrony Wilna, Grodna i Lwowa. Kanwą tego pomysłu jest powstały film dokumentalny pt. „Krew na bruku. Grodno 1939.”, który to dokument był pokazywany podczas pobytów kombatantów, włączając ich w historyczną, międzypokoleniową dyskusję.
Pierwsza grupa weteranów z Litwy przebywała w drugiej połowie września w ośrodku szkoleniowym Najwyższej Izby Kontroli w Goławicach pod Warszawą, a także była obecna w Gdyni, uczestnicząc jako goście honorowi w festiwalu filmowym „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”.
Druga grupa, to byli Kombatanci AK z Białorusi, głównie z Grodzieńszczyzny. W dniach 3 – 9 października odpoczywali wspólnie z grupą Sybiraków ze Lwowa na Lubelszczyźnie w Zakładzie Leczniczym „Uzdrowisko Nałęczów” w Nałęczowie. W chwilach, wolnych od zabiegów lekarskich, Weterani AK i Sybiracy mieli okazję spotykać się z młodzieżą w lubelskich szkołach, w ramach odbywającego się w tym czasie w Lublinie Tygodnia Niepokornych.
Kombatanci mieli też spotkania integracyjne w Nałęczowie, podczas których mogli się wykazać, przed zaproszonymi gośćmi między innymi talentami artystycznymi, jak zrobili to na przykład Stanisław Kawałek z Mościsk (Ukraina) i Alfons Rodziewicz z Lidy (Białoruś), razem wykonując, w przerwie występu zespołu Straży Granicznej „Zieloni” z Chełma, partyzanckie piosenki.
Kombatanci z Białorusi i Ukrainy poza spotkaniami z młodzieżą szkolną i studencką Lublina mieli też okazję poznać uczestników lubelskich środowisk, związanych z organizowaną przez Stowarzyszenie ODRA-NIEMEN akcją „Rodacy – Bohaterom”, polegającą na zbieraniu i dostarczaniu mieszkającym na Kresach Wschodnich polskim kombatantom i Sybirakom paczek żywnościowych i kartek świątecznych.
W sprawozdaniu dla członków, wolontariuszy, sympatyków i partnerów Stowarzyszenia ODRA-NIEMEN jego prezes Ilona Gosiewska pisze: „Kombatanci, którym wozimy wspólnie z Państwem paczki i kartki z życzeniami, po raz kolejny mieli wspaniały, komfortowy i profesjonalny pobyt w Ojczyźnie. Odpoczęli, podreperowali zdrowie, pospotykali się z Rodakami. Dla nich też powstała wystawa i książka «Ścieżkami powstańców»”.
Zapraszając do udziału w kolejnej edycji akcji „Rodacy – Bohaterom” Ilona Gosiewska podkreśla, że kombatanci z Kresów „za naszym pośrednictwem życzą wszystkim Rodakom wszelkiej pomyślności i czekają na nas przy okazji kolejnej akcji «Rodacy – Bohaterom»”.
Za pomoc w organizacji pobytu Weteranów AK i Sybiraków z Kresów Wschodnich w Ojczyźnie, w ramach zadania „Jesień z Polską” oraz za wsparcie akcji „Rodacy – Bohaterom”, Stowarzyszenie ODRA-NIEMEN dziękuje, między innymi Kancelarii Prezydenta RP, Narodowej Izbie Kontroli, Straży Granicznej oraz innym instytucjom państwowym, środowiskom patriotycznym i prywatnym darczyńcom, którzy co roku wspierają wrocławskie Stowarzyszenie w niesieniu pomocy polskim bohaterom za wschodnią granicą Polski.
Znadniemna.pl na podstawie materiałów witryny Odraniemen.org