HomeHistoriaByli żołnierze Armii Krajowej upamiętnili towarzyszkę broni

Byli żołnierze Armii Krajowej upamiętnili towarzyszkę broni

Krzyż, upamiętniający łączniczkę IV batalionu 77. Pułku Piechoty Armii Krajowej (dowódca – ppor. Czesław Zajączkowski ps. „Ragner”) Aleksandrę Woźniczko ps. „Ola”, poległą w 1943 roku z rąk sowieckich partyzantów, ustanowili na cmentarzu w Niecieczy, przy kwaterze „ragnerowców”, poległych w latach 1943-44, por. Alfons Rodziewicz i por. Franciszek Szamrej z Lidy – członkowie działającego przy ZPB Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi.

Nieciecz_praca

Por. Alfons Rodziewicz i por. Franciszek Szamrej

Krzyż, który wykonał własnoręcznie por. Franciszek Szamrej, jest identyczny tym, które stoją w nekropolii „ragnerowców”. Porucznik Szamrej postanowił upamiętnić zamordowaną przez sowieckich partyzantów łączniczkę AK po naradzie z kolegą – porucznikiem Rodziewiczem. Wiedzieli, że, jak potwierdzają źródła badaczy historii Armii Krajowej, szczątki śp. Aleksandry Woźniczko „Oli” leżą na cmentarzu w Niecieczy wśród innych żołnierzy „Ragnera”. Stwierdzili jednak, że łączniczka „Ola” powinna mieć imienny pomnik.

Nieciecz_przed_odnowieniem

Żelazny krzyż (po lewej), który wcześniej stał na grobie Aleksandry Woźniczko „Oli”

Wiadomo, że za życia ta dzielna dziewczyna i patriotka polska była z zawodu nauczycielką. Właśnie jej zawód podali Alfons Rodziewicz i Franciszek Szamrej na tabliczce, przymocowanej do krzyża, upamiętniającego dzielną łączniczkę „Ragnera”.

Nieciecz

Por. Franciszek Szamrej i por. Alfons Rodziewicz z wnuczką Andżelą

– To zupełnie prywatna inicjatywa moich kolegów. Zresztą nie jest to ani pierwszy, ani ostatni pomnik, wykonany i postawiony siłami członków Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi, którzy w większości mają już po około 90 lat. Są słabi i schorowani, ale upamiętnianie towarzyszy broni jest dla nich sensem życia, zwłaszcza u jego schyłku – mówi kpt. Weronika Sebastianowicz, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi.

Znadniemna.pl, zdjęcia Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi

Najnowsze komentarze

  • Jestem bratanica Aleksandry Wozniczka. Mój tato był najmlodszym bratem . Nazywam się również Aleksandra z domu Wozniczka proszę o kontakt mój email [email protected]

Skomentuj

Skip to content