HomeHistoriaPolacy z Brześcia nawiedzili „Spadające Krzyże”

Polacy z Brześcia nawiedzili „Spadające Krzyże”

Tradycją dla członków Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Brześciu stało się doroczne nawiedzanie w sierpniu memoriału „Spadające Krzyże” w samym sercu Puszczy Białowieskiej.

spadajace_krzyze

W tym roku hołd ofiarom masowego mordu dokonanego przez Niemców na mieszkańcach Puszczy Białowieskiej w sierpniu 1941 roku siedemnastoosobowa grupa Polaków z Brześcia oddała w przedostatnim dniu sierpnia.

Niezmienną przewodniczką podczas wyprawy Polaków do pomnika „Spadające Krzyże”, upamiętniającego ponad 130 ofiar (Polaków Białorusinów i Żydów) niemieckich faszystów, jest brzeska krajoznawczyni i przewodniczka po Puszczy Białowieskiej Irena Siz.

spadajace_krzyze_1

Podczas wyprawy do puszczy pani Irena oprowadziła grupę działaczy ZPB po najciekawszych zakątkach Parku Narodowego „Puszcza Białowieska”, opowiadając między innymi o tym, jaki tryb życia w zgodzie ze sobą i naturą prowadzili przed wojną mieszkańcy puszczy, nie zważając na to, czy są wyznania chrześcijańskiego, czy mojżeszowego.

Oddając hołd pamięci niewinnych ofiar faszystowskiej zbrodni członkowie ZPB zapalili przy pomniku znicze i odmówili modlitwę za dusze poległych w masowym mordzie.

Natalia Gołubowska z Brześcia

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content