HomeKulturaTeatrzyk „MiUD” ze Świsłoczy – laureatem międzynarodowego festiwalu!

Teatrzyk „MiUD” ze Świsłoczy – laureatem międzynarodowego festiwalu!

Pierwsze miejsce w konkursie na najlepszy spektakl z widowiskiem „Bajka na wesoło” zajął teatrzyk „MiUD” ze Świsłoczy podczas X Festiwalu Teatrów Dziecięcych zza Granicy we Włocławku.

Zespol_teatralny_ze_Swisloczy_we_Wloclawku_01

Tegoroczny Festiwal Teatrów Dziecięcych zza Granicy we Włocławku gościł w dniach 1-5 lipca zespoły teatralne z Polski, Ukrainy, Litwy, Białorusi i Czech.

Młodzi aktorzy, reprezentujący polskie środowiska wymienionych krajów w ramach festiwalu, mieli okazję uczestniczyć w warsztatach, prowadzonych przez dramaturga i krytyka teatralnego Jerzego Rochowiaka oraz Jana Polaka, aktora, reżysera i dyrektora Teatru Impresaryjnego we Włocławku, będącego organizatorem dziecięcego forum teatralnego.

Podczas dni, spędzonych w gościnnym Włocławku, młodzi polscy aktorzy z różnych krajów Europy spotykali się na tzw. wieczorach gospodarzy, podczas których zobaczyli spektakl „Mały Książę” w wykonaniu Teatru Skene, inscenizację „Pchła Szachrajka” zagraną przez Teatr Ludzi Upartych oraz widowisko „Mit o Słonce i Swarożycu”, przedstawione przez aktorów Agencji „Nowakowski Impresariat”.

Dla uczestników festiwalu została też zorganizowana wycieczka krajoznawcza do Kruszwicy, co pozwoliło młodym miłośnikom aktorstwa poznać historię początków Państwa Polskiego.
Kulminacyjnym wydarzeniem festiwalu stał się jednak konkurs na najlepszy spektakl. Teatrzyk „MiUD” ze Świsłoczy z przedstawieniem „Bajka na wesoło” wypadł, zdaniem jury, najlepiej w twórczej konkurencji z rówieśnikami.

Zespol_teatralny_ze_Swisloczy_we_Wloclawku

„Bajka na wesoło” to oparta na znanych bajkach lekka komedia w sposób humorystyczny ukazująca relacje między kobietą a mężczyzną i pozwalająca publiczności na wyciągnięcie bardzo ważnych morałów.

Sukces teatrzyku „MiUD” (skrót od „Miłe i Utalentowane Dzieci” – aut.) na festiwalu we Włocławku to nie pierwsze osiągnięcie tego zespołu. W ubiegłym roku na tym samym festiwalu „MiUD” z przedstawieniem „Ktokolwiek będziesz w Świsłockiej stronie…” otrzymał wyróżnienie jury „Za Miłość do Małej Ojczyzny”.

Sukcesy młodych polskich aktorów ze Świsłoczy cieszą niezwykle, gdyż „MiUD” istnieje od zaledwie dwóch lat. Utworzony i kierowany przez działaczkę Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Świsłoczy Marię Wasilenko teatrzyk, jednoczy zafascynowanych aktorstwem dzieci i młodzież z rodzin polskich w wieku od 8 do 18 lat.

Zespol_teatralny_ze_Swisloczy_we_Wloclawku_02

Uczestnictwo w grupie teatralnej daje młodym świsłockim Polakom możliwość nie tylko rozwijać talent artystyczny, lecz także pozwala na uczenie się poprawnej wymowy w języku polskim.

W pracy teatrzyku, szyciu kostiumów prowadzeniu ćwiczeń i prób, pomagają Marii Wasilenko działaczki świsłockiego oddziału ZPB Natalia Krewczyk i Julia Gusztyn.

X Festiwal Teatrów Dziecięcych zza Granicy we Włocławku, którego triumfatorem zostali młodzi aktorzy ze Świsłoczy, został sfinansowany ze środków MSZ RP w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 roku” a także z budżetu Miasta i Gminy Włocławek.

Helena Sabuć ze Świsłoczy

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content